پژوهش و فناوری - آرشیو

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی

گردشگری مشهد زیبا جلوه داده نشده است

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه تصویر مشهد در حوزه گردشگری زیبا جلوه داده نشده، گفت: از مشهد به عنوان شهر مقصد گردشگران تصویر منفی شکل گرفته است که باید روی این موضوع فکر شود تا بار دیگر رونق گردشگری در این شهر احیا گردد.

ادامه مطلب
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی:

مشهد نیازمند برآورد نظام‌مند و دقیقی از جمعیت گردشگران است

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی با تاکید بر لزوم استخراج دقیق از ورود گردشگران به مشهد گفت: مشهد نیازمند یک آمارگیری نظام‌مند است تا به صورت دقیق‌تری جمعیتی که در مقاطع مختلف وارد مشهد می‌شود، سرشماری شود.

ادامه مطلب
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد:

رضایت بسیار زیاد زائران نوروزی از خدمات اماکن زیارتی مشهد

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی گفت: میزان رضایت اغلب زائران و گردشگران نوروزی مشهد از خدمات مختلف ارائه‌ شده در سطح مشهد زیاد بوده و رضایت از مکان‌های زیارتی در سطح خیلی زیاد محاسبه شده است.

ادامه مطلب
مدیر مرکز مشاوره ژنتیک جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

بیماری‌های نوروژنتیک؛ مغز ، طناب نخاعی، اعصاب و عضلات را تحت تاثیر قرار می‏‌دهند

مدیر مرکز مشاوره ژنتیک جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: بیماری‌های نوروژنتیک ، اختلالاتی هستند که در اثر تغییرات در ژن‌ها و کروموزوم‌ها به وجود می‌آیند. این بیماری‌ها ، مغز ، طناب نخاعی، اعصاب و عضلات را تحت تاثیر قرار می‏‌دهند.

ادامه مطلب

مبدل کاتالیستی؛ راهکار کاهش آلایندگی خودروها

بر اساس سیاهه انتشار آلاینده‌های هوای مشهد ۶۴ درصد آلودگی هوا مربوط به منابع ثابت شامل کاربری‌های مسکونی، جایگاه‌های سوخت، پایانه‌ها، فرودگاه، راه‌آهن و... است که از نظر جغرافیایی ثابت هستند و ۳۶ درصد آلودگی را منابع متحرک همانند خودروها و موتورسیکلت‌ها ایجاد می‌کنند. یک از راهکارها برای کاهش آلودگی هوا استفاده از کاتالیست‌ها در صنایع، خودروها و موتورسیکلت‌هاست.

ادامه مطلب
مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

بخش شیمی درمانی این مرکز در آینده‌ای نزدیک راه‌اندازی خواهد شد

مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: در راستای تکمیل زنجیره غربالگری، تشخیص و نهایتا درمان سرطان در جهاددانشگاهی خراسان رضوی، در آینده بخش شیمی درمانی این مرکز راه‌اندازی خواهد شد.

ادامه مطلب
مدیر مراکز پزشکی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

مردم نسبت به درمان بیماری‌های دهان و دندان خود به موقع مراجعه نمی‌کنند

مدیر مراکز پزشکی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در کشورمان درمان دندانپزشکی تحت پوشش بیمه قرار ندارد، گفت: این موضوع باعث شده است تا مردم نسبت به درمان بیماری‌های دهان و دندان خود به موقع به دندانپزشک مراجعه نکنند.

ادامه مطلب
در میزگرد «بررسی چالش‌ها و راهکارهای پیش روی امنیت غذایی» ایسنا مطرح شد/۲

صنایع غذایی کشور نقشه راه مشخصی ندارد

موضوع امنیت غذایی و ارتباط آن با منابع پایه از جمله آب و خاک و عوامل تاثیرگذار بر آن‌ها از جمله موضوعاتی است که همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این میان بخش کشاورزی با افزایش و بهبود کیفیت تولیـدات مواد غذایی، نقش اساسی در تحقق امنیت غذایی ایفا می‌کند.

ادامه مطلب
متخصص بیماری‌های عفونی مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

بیماری سرخک همراه با مشکلات تنفسی است

متخصص بیماری‌های عفونی مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: بیماری سرخک بسیار مسری و همراه با مشکلات تنفسی است و ضروریست که واکسیناسیون کودکان زیر پنج سال تکمیل شود تا این کودکان به این بیماری مبتلا نشوند.

ادامه مطلب
در میزگرد ایسنا بررسی شد/۱

عوامل تهدیدکننده امنیت غذایی در کشور

مواد غذایی و تغذیه یکی از ابعاد اساسی زندگی، سلامت و همچنین رفاه جامعه است. امنیت غذایی از معیارهای توسعه انسانی بوده و دستیابی به آن از اهداف اصلی هر کشور به شمار می‌رود؛ موجود بودن و عرضه غذا به میزان مناسب و با کیفیت بالا، سهولت دسترسی و قدرت خرید از ارکان امنیت غذایی به شمار می‌رود.

ادامه مطلب
مدیر مرکز تشخیص کووید ۱۹ جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد:

افزایش ۵۰ درصدی مراجعه کنندگان به مرکز

مدیر مرکز تشخیص کووید ۱۹ جهاددانشگاهی خراسان رضوی از افزایش ۵۰ درصدی مراجعه کنندگان به این مرکز نسبت به قبل از تعطیلات نوروزی خبر داد.

ادامه مطلب
مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی تشریح کرد؛

علت خواب آلودگی در فصل بهار

مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: یکی از دلایل احساس خواب آلودگی در فصل بهار این است که در این فصل، سوخت و ساز بدن بیشتر و مصرف اکسیژن زیاد می‌شود و ذخیره اکسیژن مغز کاهش می‌یابد.

ادامه مطلب
مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی تشریح کرد:

نکات مهم تغذیه‌ای در ماه مبارک رمضان

مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: افراد روزه‌دار برای حفظ سلامتی باید سه وعده غذایی سحری، افطار و شام را در برنامۀ غذایی خود قرار دهند.

ادامه مطلب
مدیر داخلی آزمایشگاه تشخیص طبی و آسیب شناسی مرکزی جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد:

ارائه خدمات به ۵۰۰۰ مراجعه کننده به این آزمایشگاه در نوروز ۱۴۰۱

مدیر داخلی آزمایشگاه تشخیص طبی و آسیب شناسی مرکزی جهاددانشگاهی خراسان رضوی ارائه خدمات به ۵۰۰۰ مراجعه کننده به این آزمایشگاه در نوروز ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است.

ادامه مطلب