عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی

گردشگری مشهد زیبا جلوه داده نشده است

۳۱ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۸ کد : ۴۳۱۲۲ پژوهش و فناوری
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه تصویر مشهد در حوزه گردشگری زیبا جلوه داده نشده، گفت: از مشهد به عنوان شهر مقصد گردشگران تصویر منفی شکل گرفته است که باید روی این موضوع فکر شود تا بار دیگر رونق گردشگری در این شهر احیا گردد.
گردشگری مشهد زیبا جلوه داده نشده است

ندا رضوی‌زاده نیز در سومین نشست زیارت نوروزی که در پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی برگزار شد،  اظهار کرد: در حال حاضر اولویت‌های مشهدگزینی به عنوان شهر مقصد برای سفر تغییر پیدا کرده است. در حال حاضر با کاهش رشد مقاصد سنتی و محبوب ایرانیان به ویژه مقاصد زیارتی مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: با توجه به محدودیت تعداد گردشگران و بحران‌های اقتصادی انتظار دیگری وجود ندارد. همچنین نرخ رشد گردشگر بالا نیست که همین موضوع باعث افزایش رقابت فعالان عرصه گردشگری می‌شود اما آن نوع از گردشگری که مصرف بالاتری دارد و از خدمات بیشتری بهره می‌برد، ارزش اقتصادی بالاتری برای مشهد دارد که این موضوع نیز موجب رقابت در حوزه گردشگری خواهد شد.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی تحولات عینی جهانی و شبکه‌های اجتماعی را از دیگر موارد تاثیرگذار بر صنعت گردشگری عنوان کرد و گفت: مقاصد تکراری که جاذبه‌های جدیدی ندارد، گردشگری را دچار چالش می‌کند. البته درست است که جاذبه‌های حرم رضوی قدیمی و تکرارشدنی نیست اما این موضوع هم باید مد نظر قرار بگیرد.

رضوی‌زاده با اشاره به تحولات عینی در ایران بیان کرد: امروز با یک شیب جمعیتی مواجه هستیم و نسل امروز گرایشات تنوع‌طلبانه، شبکه‌ای و دیجیتالی دارد. ضمن اینکه این تحول کلان تغییرات فرهنگی را نیز به همراه دارد.

وی بیان کرد: تغییراتی که در فرهنگ ایران و نگرش‌های دینی رخ داده نیز روی گردشگری تاثیرگذار است. همچنین جهت‌گیری‌ها و جریان‌های جدید گردشگری پست مدرن باعث شده این صنعت به سمت گردشگری تجربی در حال پیش‌روی باشد.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی افزود: علاوه بر این بازاریابی مقاصد توسط شبکه‌های اجتماعی نیز یک روند جدید است که برای سفرهای کوتاه و چندمقصدی ترجیح داده می‌شود اما در حال حاضر برای مشهد این مزیت وجود ندارد.

رضوی‌زاده افزود: تقویت گردشگری خارجی در یک بحران اقتصادی بسیار اهمیت دارد. همچین تقویت گردشگری ترکیبی از جمله گردشگری‌های فرهنگی، ورزشی و هنری باید در دستور کار قرار گیرد. تقویت بازاریابی به روش‌های مختلف از دیگر موارد رشد در این بخش است. از همین رو اگر قرار است گردشگری مشهد پایدار باشد، باید از ذی‌نفوذان مطالبه‌گری شود.


نظر شما :