رئیس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

خدمت به اقشار کمتر برخوردار از مبانی تاسیس جهاددانشگاهی است

۱۴ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۴:۱۴ کد : ۴۷۳۲۹ تاپ اخبار عمومی
رئیس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به رویکردهای نهاد دانش بنیان جهاددانشگاهی در چهل و دومین سالگرد تاسیس این نهاد، گفت: خدمت به اقشار کمتر برخوردار یکی از مبانی تاسیس جهاددانشگاهی است و در این نهاد به روی همه مردم باز است و جهاددانشگاهی متعلق به همه ایرانیان است ولی عنایت به اقشار کمتر برخودار با ذات این نهاد عجین شده است.
خدمت به اقشار کمتر برخوردار از مبانی تاسیس جهاددانشگاهی است

حمیدرضا بیدخوری در افتتاحیه کلینیک دندانپزشکی جهاددانشگاهی نیشابور افزود: تلاش ما در جهاددانشگاهی این است که اصول و مبانی ما تغییر نکند و فعالیت‌های ما نیز متناسب با نیاز جامعه باشد. کلمه جهاد چندین بار تعریف شده است در دیداری که سال ۹۳ با مقام معظم رهبری داشتیم، ایشان فرمودند که ما دانشمند و پژوهشگر پر تلاش در عرصه بین المللی زیاد داریم ولی همه آن‌ها را نمی‌توان جهادگر نامید.

وی ادامه داد: یک پژوهشگر برای اینکه جهادگر نامیده شود، باید خصوصیاتی داشته باشد. آنچه جهاددانشگاهی و جهادگر را از سایر پژوهشگران متمایز می‌کند، نیت و همچنین هدف بالاتر در نظر داشتن و کسب رضایت خداوند است.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به اینکه اگر در خدمت به اقشار کمتر برخوردار خللی وارد شود به اهدافمان نمی‌رسیم، بیان کرد: ما یک نهاد نیستیم بلکه یک فرهنگ هستیم و دیواری بین جهاد و خارج آن برای حرکت جهادی وجود ندارد و ما خیرانی را  که در پروژه‌های جهادی، مشارکت می‌کنند جزو خودمان می‌دانیم.

وی ادامه داد: ما در جهاددانشگاهی به دنبال یک تعامل برای محقق کردن شعار امسال هستیم و قرار نیست همه فعالیت‌ها در جهاد انجام شود، زیست بوم به کامل بودن این حرکت اشاره می‌کند. جهاددانشگاهی به دنبال پر کردن خلاءهاست که باوجود سطح بالای دانش، سهم اقتصاد دانش بنیان در GDP پایین است. تخصص جهاددانشگاهی در توسعه فناوری در دو دهه قبل بود، تاکیدی که در امسال نیز شده و تا انتها باید مسیر را هدایت کنیم.

بیدخوری با اشاره به شعار زیست بوم نوآوری نخبگان گفت: در بحث نخبگان چهار بازیگر در این زیست بوم داریم که به جهاددانشگاهی مربوط است، یکی دانشجوست، به این شکل که دانشجویانی را که وارد ساختار دانشگاه می‌شوند، مهارت فردی و اشتغالی آن‌ها را بالاتر ببریم. بعدی دانش آموختگانی است که در اشتغال آن‌ها کارهای وسیعی انجام داده‌ایم، برخی از دانش آموختگان مهارت‌های شغلی برای ورود به بازار کار ندارند، افزایش مهارت‌های دانش آموختگان با تعریف دوره‌های جامع یکی دیگر از وظایف ماست. دیگری اساتید دانشگاه است که جزء این حرکت ارزشمند هستند. جزء آخر هم جهادگران هستند که این زیست بوم را کامل می‌کنند.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی عنوان کرد: دانشگاه‌های کشور در نظام نوآوری بازیگران قابل قبولی هستند اما جهاددانشگاهی از آمادگی کاملی به عنوان یک نهاد تسهیل گر در این نظام برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی خراسان رضوی به ۲ میلیون مخاطب ارائه خدمات نموده است، تصریح کرد: ما در جهاددانشگاهی استان می‌خواهیم به ازای هر خانواده خراسانی یک مخاطب داشته باشیم. 

text to speech icon

نظر شما :