تولید مکمل‌های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه‌ای ورزشکاران در جهاددانشگاهی خراسان رضوی

/ جهاددانشگاهی زیست بوم نوآوریِ نخبگان ایران/
۰۴ مرداد ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۳ کد : ۴۶۷۴۹ پژوهش و فناوری
مدیر پروژه «تولید مکمل های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه ای ورزشکاران» جهاددانشگاهی اظهار کرد: توسعه دانش فنی ۴ مکمل ورزشی پرمصرف از دسته‌های اصلی مکمل‌ها (مکمل پروتئین وی، مس گینر ، CLA و کافئین) در مرحله اول و دو مکمل کراتین و ویت گینر در مرحله دوم از جمله دستاوردها و خروجی مورد انتظار طرح است.
تولید مکمل‌های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه‌ای ورزشکاران در جهاددانشگاهی خراسان رضوی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، گسترش روز افزون باشگاه‌های بدنسازی در کشور، حکایت از استقبال افراد جوان و نوجوان جامعه به این رشته ورزشی دارد. اما، نکته‌ای که نباید از آن غافل بود، ورود مکمل‌های ورزشی از نوع تقلبی و قاچاق به محیط باشگاه‌های بدنسازی است.

بر اساس اعلام مسئولان سازمان غذا و دارو، ناظران و بازرسان معاونت غذا و دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، به صورت مداوم از داروخانه‌ها بازدید می‌کنند. از همین رو میزان تخلفات و کشفیات مکمل‌های ورزشی غیر مجاز در داروخانه‌ها بسیار کم بوده به طوری که طبق آمار موجود میزان این تخلفات کمتر از یک درصد است. در عین حال، میزان مکمل‌های غیر مجاز که در مکان‌های غیر رسمی و باشگاه‌های ورزشی به فروش می‌رسد، نسبتا بالا است.

از همین رو، توجه به ظرفیت‌ها و توان بالای جهاددانشگاهی در انجام پروژه های فناورانه، سبب شد تا در سه سال گذشته با اعتماد و حمایت مقام معظم رهبری و مساعدت مجلس و دولت، اجرای 41 طرح فناورانه توسط این نهاد آغاز شود که یکی از این طرح ها، "تولید مکمل‌های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه‌ای ورزشکاران" می باشد.

دکتر فرشته حسینی مدیر پروژه "تولید مکمل های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه ای ورزشکاران" و معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی در آستانه 16 مرداد، سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی وضعیت اجرای این پروژه فناورانه توسط جهاددانشگاهی را تشریح کرد و گفت: این طرح از ابتدای سال 1399 در قالب طرح های فناورانه جهاددانشگاهی به طور مشترک با پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در حال اجرا است.مکمل‌های غذایی ورزشی ترکیباتی هستند که با هدف رفع کمبودهای غذایی ورزشکاران و یا افزایش کارکرد ورزشی آنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکتر حسینی تصریح کرد: در چند سال اخیر با توجه بیش از انداره مسئولین، مربیان و ورزشکاران به نتایج رقابت‌های ورزشی، استفاده از انواع مکمل­های ورزشی به منظور بهبود سلامتی و ارتقاء سطح عملکرد ورزشی در بین ورزشکاران افزایش یافته است.همچنین اهمیت روزافزون بهبود شکل ظاهری بدن به وسیله افزایش حجم و توده‌ عضلانی در بین جوانان و حتی نوجوانان، افزایش شیوع مصرف این مکمل ها را در بین افراد عادی سبب شده است.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی بیان کرد: در حال ‌حاضر اغلب نیاز جامعه ورزشی و غیر ورزشی به مکمل‌های مربوطه از طریق واردات تامین می گردد. همچنین چندین برابر واردات مکمل ها از مسیرهای رسمی و ثبت شده در تعرفه‌های گمرکی، واردات غیر رسمی و قاچاق مکمل ها است که بازار بزرگ مصرف این فراورده‌ها در کشور را تامین می کند. در حال حاضر رقابت در بازار ایران عمدتا معطوف به برندهای خارجی است که با تبلیغات گسترده بازار را تسخیر کرده اند.

دکتر حسینی افزود: متاسفانه همراه با گسترش بازار این فراورده­ها، سوء استفاده و تقلبات مختلف نظیر عرضه نمونه­های بی کیفیت و بدون کارکرد و بعضا آلوده به اجزای دارویی بسیار خطرناک، سلامت جامعه ورزش و سایر مصرف کنندگان این محصولات را مورد تهدید جدی قرار داده است. همچنین با توجه به شرایط تحریم و بالارفتن بیش از حد نرخ دلار سودجویان زیادی به این بازار ورود یافته و سلامت جوانان این مرز و بوم را با خطر جدی مواجه نموده‌اند و با توجه به این دغدغه‌ها، جهاددانشگاهی پیرو اعلام نیاز وزارت ورزش و جوانان تولید مکمل‌های ورزشی سالم را در دستور کار خود قرار داد.

معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی تولید صنعتی و اخذ مجوزهای بهداشتی فراورده مکمل فوق برای تولید تجاری اخذ پروانه ساخت از سازمان غذا و دارو، رونق تولید محصولات با کیفیت در داخل کشور و ایجاد اشتغال دانش بنیان و رفع نیاز بخشی از جامعه ورزشی کشور به مکمل‌های ورزشی سالم را از دیگر دستاوردها و خروجی مورد انتظار طرح برشمرد.

وی روند کند تهیه برخی مواد اولیه به خاطر شرایط خاص موجود و کم شدن فعالیت برخی واحدهای تولیدی در کشور، وجود تقلبات در برخی مواد اولیه، نوسانات بازار ارز و شرایط تحریم و کندی روند تامین تجهیزات، بوروکراسی زمان بر اخذ مجوزهای محصولات، بازار غیرقانونی توزیع مکمل‌های وارداتی و قاچاق را از مشکلات و موانع پیش روی این طرح دانست.

دکتر حسینی عنوان کرد: بر اساس زمان‌بندی انجام شده 4 مکمل پرمصرف در نیمه دوم سال گذشته وارد تولید انبوه و روانه بازار مصرف شده و 2 مکمل دیگر تا پایان شهریورماه سال جاری وارد تولید انبوه و بازار مصرف خواهند شد که در صورت ادامه حمایت‌ها امکان فرمولاسیون و تولید محصولات متنوع تری در این حوزه را داریم.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: توان بسیار خوبی در در جهاددانشگاهی و سایر بخش‌های تحقیقاتی برای حل بسیاری از مشکلات و نیازهای کشور داریم. باید به این پتانسیل و توان ملی اعتماد شود و با حمایت از آنها بر مشکلات کشور غلبه نمود. همچنین با تدبیر مسئولین کشور مشکلات حاکم بر پژوهش و تحقیق و نیز تولید محصولات فناورانه مرتفع گردد تا جامعه از نتایج این پروژه‌ها در بازه زمانی کوتاه بهره‌مند گردد.

text to speech icon

نظر شما :