ارائه خدمات تخصصی آزمایش اسپرم در آزمایشگاه تشخیص طبی و آسیب شناسی جهاددانشگاهی خراسان رضوی شعبه وکیل آباد

۱۶ آبان ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۸ کد : ۳۷۶۴۳ پژوهش و فناوری
مدیر داخلی آزمایشگاه تشخیص طبی و آسیب شناسی جهاددانشگاهی خراسان رضوی شعبه وکیل آباد از ارائه خدمات تخصصی آزمایش اسپرم در این آزمایشگاه خبر داد.
ارائه خدمات تخصصی آزمایش اسپرم در آزمایشگاه تشخیص طبی و آسیب شناسی جهاددانشگاهی خراسان رضوی شعبه وکیل آباد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، مجید علیزاده با بیان این مطلب افزود: این ازمایش ها شامل آنالیز اسپرم، آی یو آ(IUI)، میزان شکستگی DNA اسپرم(SDF) و رنگ آمیزی تخصصی اسپرم و مشاهده مورفولوژی می‌باشد.

وی ادامه داد: آزمایش آنالیز اسپرم معمولا اولین آزمایشی است که برای بررسی احتمال ناباروری در مردان انجام می‌شود، در این قسمت آنالیز اسپرم توسط سیستم تخصصی CASA که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت(WHO) می‌باشد، انجام می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه آی یو آ(IUI) به معنی تلقیح داخلی رحمی اسپرم و یکی از روش‌های کمک باروری می‌باشد، تصریح کرد: تکنیک آی یو آ(IUI)، می تواند سبب افزایش احتمال باروری در زوج‌هایی شود که بارداری آنها دچار اختلال شده است.

وی در ادامه یادآور شد: در روش آی یو آ(IUI)، اسپرم های فعال و سالم که در باروری نقش دارند با استفاده از روش‌های کاملا تخصصی از اسپرم‌های معیوب جداسازی می‌شوند و به پزشک جهت انجام این آزمایش تحویل داده می‌شود.

علیزاده در خصوص انجام آزمایش میزان شکستگی DNA اسپرم(SDF)، اظهار کرد: در تمام مردان درجاتی از آسیب به DNA اسپرم وجود دارد، اما اگر میزان شکست‌های کروموزمی در اسپرم ها بیش از حد باشند باعث اختلال در حاملگی، سقط جنین و شکست در روش‌های کمک باروری مانند IUI،IVF و ICSI می‌شود.

به گفته مدیر داخلی آزمایشگاه تشخیص طبی و آسیب شناسی جهاددانشگاهی خراسان رضوی شعبه وکیل آباد، در میزان شکستگی DNA اسپرم(SDF)، با استفاده از روش‌های مختلفی میزان شکست‌های کروموزومی در اسپرم‌ها بررسی می‌شود.

وی عنوان کرد: وضعیت مورفولوژی طبیعی اسپرم یکی از سه عامل مهم در باروری مردان می‌باشد، از جمله آزمایش‌های تشخیصی در ناباروری مردان، بررسی میکروسکوپی اسپرم جهت مشاهده مورفولوژی آنها است، در این روش بعد از انجام رنگ آمیزی اختصاصی، اسپرم‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته و مورفولوژی آنها گزارش می‌شوند.

گفتنی است که آزمایشگاه تشخیص طبی و آسیب شناسی جهاددانشگاهی خراسان رضوی شعبه وکیل آباد بین وکیل آباد 8 و 10 قرار گرفته است.


نظر شما :