پژوهشگر پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

گردشگری سلامت در مشهد به میزان بسیار زیاد کاهش یافته است

۲۶ مهر ۱۴۰۰ | ۱۶:۱۳ کد : ۳۶۹۸۵ پژوهش و فناوری
پژوهشگر پژوهشکده گردشگری گفت: گردشگری سلامت در شهر مشهد با وجود داشتن ظرفیت‌های مختلف و پیشگامی بعد از گردشگری مذهبی به دلیل شیوع بیماری کرونا و با توجه به ایجاد محدودیت‌های اعمال شده از طرف کشورهای مختلف از جمله ایران به میزان بسیار زیاد کاهش یافته است.
گردشگری سلامت در مشهد به میزان بسیار زیاد کاهش یافته است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، علی رهنما در نشست "گردشگری و زیارت" که به در پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به نتایج طرح پژوهشی برنامه راهبردی - عملیاتی توسعه گردشگری استان خراسان رضوی که در سال 1399 جمع‌آوری گردید افزود:  این پژوهش نشان داد کشش قیمتی تقاضا برای حمل و نقل برون شهری، اقامت، غذا، درمان و خرید در شهرستان مشهد کمتر از واحد است که نشان‌دهنده کم کشش بودن این کالاها است. به عبارت دیگر، هر 5 کالای ذکر شده در مقابل افزایش قیمت خود، عکس‌العمل کمی را نشان می‌دهند.

وی افزود:کشش مخارجی تقاضا برای هر 5 کالا مثبت است و نشان می‌دهد هر 5 کالا از جمله کالاهای معمولی هستند. با این تفاوت که با افزایش یک درصد مخارج(درآمد) گردشگران، تقاضا برای کالاهای حمل و نقل برون شهری، اقامت و غذا بیشتر از یک درصد و برای دیگر کالاها (درمان و خرید)کمتر از یک درصد افزایش می‌یابد. رهنما تاکید کرد: کالاهای درمان و خرید برای گردشگران داخلی شهر مشهد کالای ضروری و کالاهای حمل و نقل برون شهری، اقامت و غذا برای آنها کالای لوکس محسوب میگردد.

وی افزود:کشش درآمدی حمل و نقل برون شهری از همه کالاها بیشتر و کشش درآمدی درمان از همه کالاها کمتر است. این بدان معناست که با افزایش یک درصد در مخارج (درآمد) کل گردشگر داخلی شهرستان مشهد، مقدار تقاضا برای حمل و نقل برون شهری بیشتر و برای درمان کمتر از سایر کالاها افزایش می‌یابد.

این عضو گروه پژوهشی اقتصاد گردشگری گفت: آنچه از این نتایج قابل درک است، این است که گردشگری سلامت در شهر مشهد با وجود داشتن ظرفیت‌های مختلف و پیشگامی بعد از گردشگری مذهبی به دلیل شیوع بیماری کرونا و با توجه به ایجاد محدودیت‌های اعمال شده از طرف کشورهای مختلف از جمله ایران به میزان بسیار زیاد کاهش یافته است.

وی افزود: شیوع این بیماری و  افزایش شدید قیمت‌ها، حمل و نقل برون شهری، اقامت و غذا را به کالایی لوکس مبدل ساخته که گردشگران را ملزم نموده  که جهت کاهش هزینه‌های خود تا حد امکان از تقاضا برای این کالا و خدمات بکاهند. در نتیجه این امر آسیب جدی به بخش اقامت و رستوران و پذیرایی و حمل و نقل برون شهری (بخصوص حمل نقل جاده ای) وارد آورده است.

رهنما در بخش دیگری از سخنانخود با اشاره به مبحث عرضه و تقاضا گفت: تقاضا تمایل، توانایی و خواست یک فرد برای خرید کالا و خدمات را نشان می‌دهد. اصطلاح تقاضا نشان‌دهنده کل وضعیت امکانات فردی است که شخص را قادر به خرید کالاها در قیمت‌های متفاوت می‌نماید و با فرض ثابت بودن سایر شرایط، ارتباط میان جهت و مقدار درخواستی کالا را بیان می‌کند. تقاضا، از عوامل گوناگونی تاثیر می‌پذیرد. قیمت، تعداد مصرف‌کنندگان در بازار، درآمد و قیمت سایر کالاهای مرتبط از جمله این موارد می‌باشد.

وی افزود: امروزه، بسیاری از کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته در دنیا، برنامه‌ریزی خاصی در گردشگری انجام داده‌اند به نحوی‌که این صنعت به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمد و اشتغال در این کشورها شناخته شده است. با توجه به شرایطی که در دو سال اخیر تمام دنیا از جمله ایران با آن روبرو شده است؛ شناخت گردشگری و تقاضای آن در شرایط کرونا حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه جهت بررسی دقیق تقاضای گردشگری در این شرایط، نیازمند بررسی میزان و نحوه هزینه‌کردگردشگران در خصوص کالاها و خدمات مختلف ایم، گفت: هزینه‌های غذا، اقامت، حمل و نقل درون شهری، حمل و نقل برون شهری، خرید (شامل خریدهای شخصی، بلیط بازدید از جاذبه‌ها، تفریح، سوغات، پزشکی) از اساسی‌ترین هزینه‌هایی است که توسط گردشگران صورت می‌گیرد.


نظر شما :