رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی:

سازمان دانشجویان، شریان حیاتی جهاد دانشگاهی است

۱۹ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۹ کد : ۳۵۶۲۸ فرهنگی
رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی گفت: اعتقاد ما این است که سازمان دانشجویان شریان حیاتی جهاد دانشگاهی است و فعالیت‌های جامعه دانشجویی شاهرگ حیات یک جامعه به شمار می‌رود و طبیعتا سازمان دانشجویان می‌تواند و باید این نقش را برای جهاد دانشگاهی ایفا کند.
سازمان دانشجویان، شریان حیاتی جهاد دانشگاهی است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر مهدی عباسی، روز گذشته در مراسم گرامیداشت بیست‌وسومین سالگرد تاسیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی که در تالار فردوسی مجتمع شریعتی جهاددانشگاهی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: اعتقاد ما این است که سازمان دانشجویان شریان حیاتی جهاد دانشگاهی است و فعالیت‌های جامعه دانشجویی شاهرگ حیات یک جامعه به شمار می‌رود و طبیعتا سازمان دانشجویان می‌تواند و باید این نقش را برای جهاد دانشگاهی ایفا کند. هر واحدی از استان‌ها که به سازمان دانشجویانش بها نداد، در سایر حوزه‌ها موفق نبوده و تجربه خوب و منحصر به فرد سازمان دانشجویان خراسان رضوی نشان می‌دهد که اگر برای فعالیت‌های دانشجویی در سایر حوزه‌ها اهمیت قائل شویم، قطعا موفق خواهیم بود.

وی افزود: سازمان دانشجویان خراسان رضوی به حق می‌تواند الگویی برای سایر شعب ما در سراسر کشور باشد. فعالیت‌هایی که در سازمان دانشجویان مشهد صورت می‌گیرد؛ فعالیت‌هایی است که ما در دفتر سازمان تحت تاثیر قرار می‌گیریم و سعی می‌کنیم از این اقدامات مواردی را یاد بگیریم.

رئیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی تصریح کرد: ما باید به چشم‌انداز اصلی که فراگیرترین شبکه توانمندسازی کشور است، دست پیدا کنیم. هدف ما در این سازمان این است که دانشجویان در عرصه‌های مختلف توانمند و استعدادهای آن‌ها را شناسایی کنیم و برای اینکه استعدادها پرورش پیدا کند باید از یک طرف متصل به بدنه جهاد دانشگاهی و سرمایه انسانی این مجموعه شود و از طرفی هم به سایر نهادها و دستگاه‌های کشور متصل شود که برنامه‌های مهمی در این زمینه برای تحقق این هدف وجود دارد.

وی بیان کرد: سازمان دانشجویان بستر خوبی برای دنبال‌کردن علایق دانشجویان است. تمام تلاش ما این است که بتوانیم فضایی را آماده کنیم تا دانشجویان وارد این سازمان شوند و در قالب شبکه دانشجویی، کانون‌ها و باشگاه‌های دانشجویی سازماندهی شوند و دانشجویان، خود برنامه‌ها را طراحی و اجرایی کنند. وظیفه ما قبل از این در طراحی، تدوین و اجرایی کردن برنامه‌ها خلاصه می‌شد، اما اکنون در سازمان دانشجویان پوست‌اندازی می‌کنیم و این تجربه سازمان دانشجویان در خراسان رضوی بسیار تجربه گران‌بهایی برای ما در این پوست‌اندازی است.

عباسی خاطرنشان کرد: ما به جای نگرش برنامه محور به دنبال تقویت نگرش شبکه محور هستیم. وظیفه ما در نگرش شبکه محور، تسهیل شکل‌گیری شبکه‌ دانشجویی است و در این شبکه دانشجویی، خود دانشجویان هستند که نیازسنجی، برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنند و وظیفه ما صرفا این است که آن‌ها را کمک کنیم. یک نقطه قوت سازمان دانشجویان خراسان رضوی این است که خیلی هم به تهران نگاه نکرده، هر چند که واحد تهران این امر را آسیب می‌داند و نقد می‌کند اما من این نگاه را نقطه قوت می‌دانم.

وی عنوان کرد: ما هم در سازمان دانشجویان دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی آتش به اختیار پیش می‌رویم و  منتظر نمی‌شویم که به ما بگویند چه کاری را انجام و چه کاری را انجام ندهیم. بنابراین هر جا که فکر کنیم می‌توان اقداماتی را انجام داد، ورود می‌کنیم. سیاست ما این است که سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی و تعدادی از شعبی که موفق عمل می‌کنند را تقویت کنیم تا الگویی برای سایر شعب باشند.

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی اضافه کرد: اگر بتوانیم سیاست شبکه‌سازی را در راستای توانمندسازی دانشجویان در سازمان دانشجویان خراسان رضوی تقویت کنیم و به نقطه‌ای برسانیم که دیگران هم بتوانند استفاده کنند، قطعا اثرات مثبتی را بر جای خواهد گذاشت. فضایی که در سازمان دانشجویان خراسان رضوی وجود دارد باعث غبطه خوردن ما شده است. 

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه کرونا تجربه‌های جدیدی را برای ما به وجود آورده است اما خسارت‌های سنگینی به فضای فرهنگی در دانشگاه وارد کرد. ولی یاد گرفتیم که صرفا نباید منتظر دانشجو در دانشگاه بمانیم زیرا همانطور که آموزش از دانشگاه هجرت می‌کند و به فضای بیرون از دانشگاه تمایل پیدا کرده است، زیست فرهنگی و اجتماعی دانشجویان هم از دانشگاه هجرت می‌کند.

عباسی گفت: جهاد دانشگاهی همیشه این افتخار را داشته که جزو اولین‌ها باشد و اکنون ما در سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی یک رسالت تاریخی داریم و آن رسالت، نجات زیست فرهنگی و اجتماعی دانشگاه است و اگر از بین برود جامعه نیز از دست رفته است. اگر ما به این مسئله به بهای اینکه سایر مسائل مهم را فراموش کنیم، اولویت دهیم به تدریج دچار گرسنگی فرهنگی می‌شویم و این گرسنگی فرهنگی جبران ناپذیر است.

 رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی افزود: رسالت تاریخی سازمان دانشجویان و دانشجویان عضو این سازمان این است که حیات فرهنگی و  اجتماعی ایران را نگه دارند و این کار از این طریق اتفاق می‌افتد که ما مانند یک شبکه منسجم و تشکل فراگیر در سراسر کشور دست به دست هم دهیم. دانشجویان در قالب این کانون‌ها به هم گره بخورند و در قالب باشگاه‌های دانشجویی کنار هم قرار گیرند و برنامه‌ها را با همراهی یکدیگر اجرا و از پتانسیل هم استفاده کنند و به هم یاد دهند و از هم یاد بگیرند. همچنین باید با هم گفت‌وگو کنند که عنصر اصلی تفکر و فرهنگ است. اگر بتوانیم فضای گفت‌وگو را در سازمان دانشجویان شکل دهیم، در حقیقت رسالت خود را انجام داده‌ایم.


نظر شما :