مدیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

توانمندسازی دانشجویان در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد

۱۵ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۸ کد : ۳۵۴۸۶ فرهنگی
مدیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: در سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی تلاش می کنیم برای دانشجویانی که نسبت به جامعه احساس مسئولیت می‌کنند و می‌خواهند برای بهبود شرایط جامعه ایفای نقش کنند؛ زمینه‌سازی کنیم.
توانمندسازی دانشجویان در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، مهدی نعیمیان راد با بیان این مطلب افزود: در این مسیر یکی از جدی‌ترین رویکردها و گام‌هایی که می‌توان برداشت توانمند‌سازی دانشجویان در حوزه‌های مختلف است.

وی با اشاره به اینکه ارتقای مهارت دانشجویان را در فعالیت‌های سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی را دنبال می‌کنیم، عنوان کرد: برای توانمندسازی دانشجویان و همچنین تاثیرگذاری فعالیت‌های سازمان دانشجویان در بین دانشجویان شبکه دانشجویی با بیش از 3000 عضو را در خراسان رضوی تشکیل داده‌ایم.

به گفته مدیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، با ایجاد شبکه دانشجویی از یک طرف نیازهای جامعه دانشجویی را دریافت و از یک طرف دیگر این نیازها را ویرایش و استانداردسازی و در نهایت تبدیل به برنامه و کارگاه می‌کنیم.

نعیمیان راد به برگزاری 125 عنوان برنامه در دو دسته حضوری و مجازی همچون مناظرات دانشجویی، کارگاه‌های مکالمه زبان انگلیسی، بازی مافیا نشست‌های هم‌اندیشی و موضوعی مختلف در سال گذشته توسط سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی اشاره و تصریح کرد: علاوه بر این رویدادها، چندین برنامه هدفمند و مداوم همچون سایکولایو در حوزه روانشناسی و اکولایو در حیطه محیط زیست، نشست‌های سیاسی و اقتصادی تحت عنوان ایران 99 و یا تئوری انتخاب در سال جاری، توسط سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی به اجرا درآمد.

 

ایجاد شبکه تخصصی مخاطبان

 

وی برگزاری کارگاه‌های تخصصی آموزشی با رویکرد توانمندسازی دانشجویان همچون مدرسه سینما، فلسفه و الهیات، تفکر انتقادی، گزارش نویسی و...  با هدف ایجاد شبکه تخصصی مخاطبان را از دیگر فعالیت‌های سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی عنوان کرد.

 

توجه ویژه به فعالیت‌های خیریه و داوطلبانه

 

وی  با تاکید بر اینکه در حوزه فعالیت های خیریه و عام المنفعه در سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی نیز نگاه جدی داریم، افزود: در این راستا و با مشارکت خیرین و کارکنان جهاددانشگاهی خراسان رضوی توانستیم به تهیه بسته‌های معیشتی در طرح نان و پنیر و همدلی به مناسبت ماه مبارک رمضان، اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه در طرح نان و پنیر همدلی در ماه رمضان سال قبل ،85 میلیون تومان و در ماه رمضان سال جاری نیز 125 میلیون کمک‌های نقدی جمع‌آوری شد، ادامه داد: در این طرح در ماه رمضان سال گذشته 400 بسته و در ماه رمضان امسال 500 بسته معیشتی تهیه شد.

وی در ادامه یادآور شد: در حوزه فعالیت‌های عام المنفعه نیز در سال گذشته طرحی را با عنوان "گرما ببافیم" را با هدف اشتغال زنان سرپرست خانوار حاشیه شهر مشهد اجرا کردیم و به آن‌ها سفارش بافتنی دادیم تا در قبال تحویل این بافتنی‌ها، به آن‌ها دستمزد پرداخت شود و در مرحله بعد بافتنی‌ها را تحویل خیریه‌ها کردیم، چرا که فرهنگ اعطای مستقیم پول و کالا به نیازمندان از نظر ما آسیب‌رسان است و به همین سبب در این طرح از سرپرستان خانوار دعوت می‌کردیم که برای دریافت بسته‌ها به دفاتر تسهیلگری و خیریه مراجعه کنند.

وی گفت: اردوی بزرگ جهادی «باران تویی» توسط کانون «مهر باران» سازمان دانشجویان در اسفندماه سال گذشته در روستای غرقی از مناطقه حاشیه شهر مشهد انجام شد که در راستای این برنامه سرفصل‌های متعددی همچون بازسازی و بهسازی خیریه روستا، برگزاری کارگاه‌های فرزند پروری، بهداشت دهان و دندان، سفال‌گری، مراقبتت‌های بهداشتی و... را اجرا کردند که با استقبال مردم این منطقه روبرو شد.

وی اظهار کرد: طرح دیگری هم  با عنوان هم قصه برای اهدای کتاب به کتابخانه‌های مناطق محروم  را  با همکاری فروشگاه‌های سطح شهر، اجرا می‌کنیم.

 مدیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی تصریح کرد: رویکرد برنامه‌های مجازی ما در سال گذشته با توجه به اینکه آن را از صفر شروع کردیم اما موفق به اثرگذاری در فضای دانشجویی شد و تا کنون برنامه‌هایی که برگزاری کردیم 2000  نفر به صورت زنده و 22 هزار نفر به صورت آفلاین مخاطب داشته است، 3000 نفر هم در کارگاه‌های توانمندسازی ما شرکت داشتند و بیش از 100 نفر نیز با نشریه وقایع اتفاقیه سازمان همکاری داشته‌اند.

 

نوآوری در تولید محتوا

 

وی افزود: راه‌اندازی رادیوی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با عنوان «رادیو آوان» برای اولین بار در بین سازمان‌های دانشجویان جهاددانشگاهی کشور از دیگر اقدامات این سازمان در سال گذشته بوده است که 3000 نفر تا کنون مخاطب این رادیو بوده‌اند.

نعیمیان راد بیان کرد: ساختار سازمان دانشجویان به گونه‌ایست که طرح‌ها از پایین به بالا می‌آید و طرح‌هایی که اجرا می‌کنیم خود دانشجویان پیشنهاد می‌دهند و خروجی طرح‌های ما نشان دهنده نگاه دانشجویان است و در این فرآیند ما متوجه شدیم که دغدغه‌های سیاسی چندان در اولویت دانشجویان نیست و دغدغه آن‌ها افزایش مهارت‌ و اثرگذاری بیشتر است. از طرفی دانشجویان علاقمند به  کارهای عام المنفعه هستند و برای همین نگاه دانشجویان به فعالیت‌های سیاسی پررنگ نیست و خروجی کارشان هم سیاسی نیست و ترجیح می‌دهند در حوزه‌هایی فعالیت کنند که یا به خودشان کمک کنند و یا به دیگران کمک نمایند. و به طور کلی شکل فعالیت‌های سازمان دانشجویان هم به گونه ای نیست که به لحاظ سیاسی حساسیت‌زا باشند زیرا خطی مشی سازمان نیز همان خط مشی جهاددانشگاهی مبنی بر حفظ بی‌طرفی است.

 

تمرکز بر کیفی‌سازی فعالیت‌ها

 

وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم تا برنامه های سازمان را در سال جاری کیفی سازی کنیم از رونمایی سایت جدید سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی به نشانی sdjdm.ir همزمان با بیست و سومین سالگرد تاسیس این سازمان خبر داد.

 

تامین نیروی تخصصی برای جهاددانشگاهی

 

وی در خصوص برنامه‌های پسا کرونای سازمان دانشجویان، خاطرنشان کرد: در این دوران به دنبال گسترش شبکه فعالان و توسعه فعالیت‌ها و ایجاد زمینه برای استفاده از پتانسیل بزرگ دانشگاه‌ها خواهیم بود و تمایل داریم تا شبکه‌هایی را موازی با بخش‌های مختلف سازمان جهاددانشگاهی استان تشکیل داده و به فعالیت در مسیر سیاست‌ها و رویکردهای اصلی سازمان بپردازیم تا در واقع فعالان ما نیروی ذخیره خوبی باشند در مسیر توسعه فعالیت‌های جهاددانشگاهی استان باشند.


نظر شما :