معاون آموزشی جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

حفظ جایگاه این سازمان در بین مراکز آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت جهادهای دانشگاهی کشور/ دوره‌های کاربردی مورد نیاز و با اولویت جامعه را برگزار می‌کنیم

/جهاددانشگاهی، نماد عبور از موانع با باور توان ایرانی(۷)/
۱۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۹:۵۵ کد : ۳۴۱۵۳ آموزشی
معاون آموزشی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی بزرگترین حوزه معاونت آموزشی این سازمان در سال گذشته را حفظ جایگاه سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در بین مراکز آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت جهادهای دانشگاهی کشور و کسب رتبه سوم فراگیر ودرآمدی کشور در شرایط کرونایی عنوان کرد.
حفظ جایگاه این سازمان در بین مراکز آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت جهادهای دانشگاهی کشور/ دوره‌های کاربردی  مورد نیاز و با اولویت جامعه را برگزار می‌کنیم

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر حسین امینی با بیان این مطلب افزود:

در طی سال گذشته تعداد 35242 نفر در مراکز آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت این سازمان آموزش دیده‌اند که تعداد 22375 نفر فراگیر آزاد و مابقی فراگیران قراردادی بوده‌اند.

 

وی در خصوص تاثیر کرونا بر روند فعالیت‌های آموزشی گذاشته و به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از کرونا بر حوزه آموزشی،ادامه داد:  سال 1399 سال متعارفی نبود، بحران ناشی از همه‌گیری ویروس کووید19 باعث اختلال در بسیاری فعالیت‌ها در سراسر جهان گردید، به صورتی که اکثر کسب و کارها و مشاغل تحت تاثیر قرار گرفتند، و از آن مهم‌تر، امور آموزشی در مدارس و دانشگاه‌ها مختل شد، و به دلیل نقش زیربنایی آن در رشد فردی و اجتماعی، دوره‌ای بحرانی را ایجاد کرد.

 وی عنوان کرد: به علت عدم پیش‌بینی چنین بحرانی و نبود آمادگی برای آن، همه کشورها در حل و فصل مسئله آموزش دچار مشکل بودند، که کشور ما نیز از این قضیه مستثنی نبود. از طرفی آموزش‌های کوتاه مدت غالبا جزء برنامه‌های الزامی و اجباری سبد خانوار ها نبوده ودر شرایط کرونا خیلی از خانواده‌ها به امید از بین رفتن کرونا  و ترس از همه گیری این ویروس ، حتی یک الی   دو ترم فرزندان خود را برای آموزش به مراکز آموزشی نفرستادند. کرونا نه تنها بر حوزه آموزش بلکه بر بسیاری از فعالیت‌های کاری چه در جهاد و چه در جامعه  تاثیر داشته بطوری که در ابتدای شروع کرونا آمار فراگیران معاونت آموزشی تا 60 درصد کاهش نسبت به سال 98 داشته است.

 

وی یادآور شد: خوشبختانه به مدد پیشرفت فناوری‌های فراوان در عرصه ارتباطات و آموزش ، راهکارهای بسیاری برای رفع  این معضل وجود دارد، که به لطف خدا و با همکاری شبانه روزی همکاران در حوزه معاونت آموزشی و با برنامه ریزی مستمر، توانستیم از طریق جلب اعتماد مردم به استفاده از آموزش‌های آنلاین و استفاده از بسترهای  مجازی متنوع، حدود 70 درصد فراگیران را به بخش آموزش‌های کوتاه مدت برگردانیم.

 

معاون آموزشی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی در خصوص اقدامات این معاونت برای کیفی سازی آموزش‌ها، تصریح کرد:  دوره‌های کاربردی  مورد نیاز و با اولویت جامعه با محوریت کیفی سازی خدمات، توسط مدرسین مجرب برگزار می‌شود، اغلب این آموزش ها به دلیل کیفیت آموزشی بالا منجر به ایجاد شغل برای فراگیران می‌شود، همچنین بحث کیفی سازی در بدنه این آموزش‌ها، در بحث نیروی انسانی و ارایه خدمات نیز ادامه دارد، به طوری که چشم انداز بلندمدتی در این خصوص  تعریف شده و قصد داریم به یک واحد کاملا مبتنی بر کیفیت و اشتغال درسطح استان برای فعالیت‌ها و خدمات آموزشی  تبدیل شویم.

 

دکتر امینی اظهار کرد: حوزه معاونت آموزشی جهاددانشگاهی خراسان رضوی، در سال‌های اخیر توانسته است امکانات و زیر ساخت‌های آموزشی مورد نیاز برای فراگیران در بستر حضوری و مجازی در رشته‌های کاربردی متنوع را فراهم کرده  و از مدرسین جوان و خلاقی دعوت به همکاری گردیده  و آموزش‌های مربوط به دوره های مجازی  به آنها را در یک دوره زمانی انجام داده  و در حال خدمات رسانی در زمینه آموزش و فراگیری رشته های تخصصی و کاربردی هستیم. 

 

وی ادامه داد: برای افزایش کیفیت خدمات نیز سعی کردیم سرفصل‌های دوره های تخصصی و مهارتی مورد نیاز را به روز رسانی و کاربردی کنیم و با رویکرد مهارت آموزی در قالب دوره‌های آموزشی تک درس، دوره‌های آموزش تخصصی ترمیک و همچنین ورکشاپ‌های تخصصی ، آموزش‌های خود را ارایه کنیم.

 

وی به برگزاری دوره‌های آموزشی مهارت محور اشاره و عنوان کرد: در حالی که در اغلب کشورهای دنیا مهارت آموزی و دور‌های مبتنی بر مهارت و اشتغال بسیار مورد توجه است و بخشی از نیروی مورد نیاز بازار کار از این طریق تربیت و تأمین می‌شود، در کشور ما هنوز آن طور که باید و شاید دوره‌های آموزش عملی و مهارتی جدی گرفته نمی‌شود. این در حالی است که کارشناسان معتقدند توجه به دوره‌های مهارت آموزی می‌تواند ضمن ایجاد زمینه برای اشتغال زایی، کمک شایانی به حل مشکل بیکاری کند و همچنین منجر به افزایش میزان تولید شود و حرکتی رو به جلو در این زمینه باشد. البته مشروط به آنکه نوع مهارت ها و دوره‌های آموزشی براساس برنامه ریزی کامل و جامع و با نگاه دقیق به نیاز بازار کار و همچنین براساس آمایش سرزمینی باشد.

وی تاکید کرد:  معتقدیم هرکشوری که بخواهد سهم خود را در تولید و خدمات حفظ کند باید به دنبال آموزش و مهارت برای نیروی کار خود باشد، به ویژه در کشور ما که طی سالیان گذشته دانشگاه‌ها برای جذب دانشجو در رشته های مختلف برنامه مشخصی نداشته اند و بعضا فارغ‌التحصیلان ما دارای مهارت لازم حتی در رشته های تحصیلی خود نیستند، توجه ویژه به مبحث مهارت آموزی بسیار اهمیت دارد.

وی گفت: رویکرد معاونت آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در حوزه‌های کوتاه مدت در سال‌های اخیر تغییراتی  داشته که از جمله آن می‌توان به تدوین و توسعه مهارت‌های مبتنی بر اشتغال  با توجه به نیاز جامعه اشاره نمود. برای رسیدن به این مقصود ما در سطح جامعه نیازسنجی‌هایی در رشته‌های مختلف انجام داده‌‍‌ایم وتا حدودی توانسته‌ایم درسال‌های اخیر  بیش از 40 مورد از کاربردی ترین مهارت‌ها را در رشته‌های  مختلف شناسایی ، تدوین  و به  اجرای آن بپردازیم.

 

معاون آموزشی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی تصریح کرد: جهاددانشگاهی با پشتوانه 32 سال تجربه علمی و عملی و با برخورداری از ظرفیت‌های متنوع و به‌روز، در سراسر کشور فعالیت آموزشی دارد و هم اکنون قادر به ارایه خدمات آموزشی به عموم جامعه و تأمین نیازهای آموزشی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی‌در سطح کشور است. آموزش‌های جهاددانشگاهی با هدف توسعه منابع‌انسانی و متناسب سازی قابلیت‌های تخصصی افراد با نیازهای تخصصی‌کشور بنیان نهاده شده تا در سایه آن کارآیی‌های لازم برای پذیرش و ایفای موثر وظایف اجتماعی و شغلی کسب شود.

به گفته وی، آموزش‌ عالی،آموزش عالی علمی- کاربردی و آموزش‌های‌ تخصصی پیشرفته و آموزش‌های عمومی- مهارتی از عمده محورها و زمینه‌های اصلی آموزش در جهاددانشگاهی می‌باشند.

دکتر امینی بیان کرد: با وجودی که آموزش در حوزه‌های تخصصی و تخصصی پیشرفته از حلقه‌های مفقوده آموزش کشور است. اما جهاددانشگاهی با مطالعه و بررسی دقیق نیازهای آموزشی اقشار مختلف جامعه، از جمله متخصصین امر، مبادرت به طراحی و اجرای دوره‌های تخصصی پیشرفته و تخصصی در سطح واحدهای استانی می‌نماید تا بخشی از نیازهای آموزشی پیشرفته را که بعضاً فراگیران مجبور به تأمین آن از خارج از کشور هستند، در داخل کشور فراهم نماید. در همین راستا این نهاد با بهره‌مندی از تجربیات ارزشمند، کادر آموزشی مجرب، اعضای هیأت علمی و با بکارگیری فناوری روز و استفاده از تجارب ارزشمند پژوهشی خود در زمینه آموزش‌های کوتاه مدت فعالیت های گسترده و چشمگیری داشته است. این فعالیت‌ها در قالب 7 گروه آموزشی تخصصی فنی و مهندسی، علوم کامپیوتر، کشاورزی و منابع طبیعی، فرهنگ و هنر، علوم پزشکی، علوم انسانی و زبان‌های خارجی ارایه می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: هدف اصلی استقرار مراکز آموزشی جهاددانشگاهی کمک به توسعه دانش و مهارت‌ نیروی انسانی با استفاده از روش‌ها نوین و کارآمد آموزشی، به کارگیری ابزارهای نوین ارتباطی و اطلاعاتی به منظور گسترش فرصت‌های یادگیری از طریق نیازسنجی آموزشی، طراحی دوره، تولید محتوی، ارایه آموزش، ارزیابی و آزمون است.


نظر شما :