مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

نزدیک به ۸۰ درصد موارد مبتلایان به کرونا دلتا نیازی به بستری نخواهند داشت

۱۰ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۳ کد : ۳۴۰۹۴ پژوهش و فناوری
مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی در خصوص علایم کلینکی کرونا دلتا، گفت: طیف علایم کلینیکی در بیماری کرونا از عفونت بی‌علامت تا بیماری بحرانی بروز می‌کند.
نزدیک به ۸۰ درصد موارد مبتلایان به کرونا دلتا نیازی به بستری نخواهند داشت

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر راحله میری با بیان این مطلب افزود: در بین بیماران علامتدار، طول متوسط دوران کمون، حدود 5 روز است.

وی با اشاره به اینکه علایم بالینی بیماری شامل تب، سرفه، گلودرد، ضعف و درد عضلانی است،  ادامه داد: تعدادی از بیماران با علایم گوارشی شامل بی‌اشتهایی، تهوع و اسهال مراجعه می‌کنند.

وی تصریح کرد: از دست دادن حس بویایی و کاهش حس چشایی در حدود دو سوم بیماران وجود دارد. در تعدادی از بیمارانی که بستری می‌شوند تنگی نفس به طور متوسط تا یک هفته پس از علایم اولیه بروز می‌کند.

مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی عنوان کرد: در شرایط همه گیری، بیمار با علایم سرماخوردگی) بروز علایم جدید آبریزش بینی، عطسه، سوزش یا در گلو، سرفه و ...( باید مشکوک به ابتلا به کووید باید درنظر گرفته شود. بیمار ممکن است در مراحل اولیه عفونت بدون تب بوده و با سایر علائم تظاهر کند . تب بسیار بالا) (بیش از 38 درجه) عموماً علامت شایعی نیست و فقدان تب نیز کووید را رد نمی کند.

به گفته دکتر میری، برای بیمارانی که نیازمند بستری نباشند مراقبت و جدا سازی در منزل و درمان‌های تسکینی / علامتی توصیه می‌ شود . نزدیک به 80 درصد موارد مبتلایان در صورت مراجعه به موقع نیازی به بستری نخواهند داشت. از این رو برای اغلب بیماران لازم است مراقبت‌های درمانی علامتی و تسکینی در منزل انجام شود و مراقبت‌های معمول همچون درمان علامتی / تسکینی، استراحت، تغذیه مناسب، مایعات کافی و جداسازی یا قرنطینه خانگی کفایت می‌کند.

به گفته وی، کشیدن نفس‌های آرام و عمیق، نوشیدن اندک اندک مایعات سرد – یخی، مصرف غذاهای سبک نظیر نان سوخاری، عدم مصرف غذاهای سرخ شده , چرب یا شیرین، افزایش دفعات مصرف غذا و کاهش حجم غذا در هر نوبت، فعالیت نکردن بعد از خوردن غذا و بلافاصله مسواک نزدن در کاهش تهوع و استفراغ ناشی از بیماری کرونا موثر است.

 

وی ادامه داد: سیر افزاینده تعداد تنفس در دقیقه , خصوصا وقتی بیش از 24 بار در دقیقه شود، سیر پیشرونده تنگی نفس خصوصا در زمان استراحت، تغییرات هوشیاری / خواب آلودگی / گیجی، بی اشتهایی بسیار شدید، اسهال شدید و تداوم یا تشدید تب بیش از 38.5 درجه سانتیگراد بعد از 5 روز از جمله علائم هشدار دهنده در بیماران سرپایی است که نیازمند ارجاع به مراکز درمانی می باشند.

 

وی با تاکید بر اینکه ابتلا کودکان در کرونا دلتا بسیار بالا است، خاطرنشان کرد: با روند کنونی اوضاع شهر مشهد بسیار بحرانی است، لذا مردم باید از دورهمی های خانوادگی و سفر و تجمع در اماکن بسته خودداری نمایند.

 


نظر شما :