اجرایی شدن تفاهم نامه ارتقای وضعیت قارچ خوراکی استان خراسان رضوی در نشستی برگزار شد

۰۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۰ کد : ۳۳۹۱۸ پژوهش و فناوری
توسط گروه پژوهشی بیوتکنولوژی قارچ های صنعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی، اجرایی شدن تفاهم نامه ارتقای وضعیت قارچ خوراکی استان خراسان رضوی در نشستی برگزار شد.
اجرایی شدن تفاهم نامه ارتقای وضعیت قارچ خوراکی استان خراسان رضوی در نشستی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر جواد جانپور، در این نشست که امروز 5 مرداد در محل سالن جلسات جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، بیان کرد: طبق اطلاعات دریافت شده از سازمان جهاد کشاورزی، سطح زیر کشت قارچ خوراکی در استان خراسان رضوی 49 هکتار بوده و مقدار تولید قارچ خوراکی در استان 12450 تن می باشد.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی بیان کرد: قارچ دکمه‌ای بیش از 99 درصد از حجم تولید و قارچ صدفی و گانودرما کمتر از 1 درصد، از اصلی‌ترین گونه‌های قارچ خوراکی که در استان تولید می شوند.

وی با اشاره به اینکه  در استان خراسان رضوی270 واحد فعال و 42 واحد راکد قارچ خوراکی وجود دارد،  عنوان کرد: قیمت کمپوست قارچ دکمه ای در مقایسه با سال گذشته، افزایش 3 برابری داشته است و قیمت قارچ خوراکی دکمه‌ای در تیر ماه 1400، برای هرکیلو بسته بندی به طور متوسط به 50 هزار تومان رسیده است.

وی ادامه داد: بدلیل ماهیت فساد پذیری قارچ های خوراکی و عدم داشتن زیرساخت و سرمایه گذاری لازم در حوزه فرآوری این محصول، با هرنوع افزایش قیمت، تا حدود زیادی از سبد غذایی مصرف کننده حذف می شوند.

وی تصریح کرد: متاسفانه با افزایش قیمت نهاده های تولید در فرایند تولید قارچ خوراکی دکمه ای، احتمال غیر فعال شدن واحدهای کوچک استان افزایش خواهد یافت.

دکتر جانپور تصریح کرد: کیفیت کمپوست قارچ خوراکی دکمه ای، کیفیت و کمیت خاک پوششی (استاندارد سازی)،تامین نژاد هیبرید پرمحصول برای تهیه اسپاون قارچ خوراکی دکمه ای  و عدم وجود یک کارگروه منسجم، علمی وفنی برای بررسی کارشناسانه در مراحل صدور مجوز، بازدید و نظارت از واحدهای صنعتی فعال، بررسی و استفاده از ظرفیت استان برای حل مشکلات موجود از جمله مشکلات شناسایی شده در صنعت قارچ خوراکی با ماهیت پژوهشی و آموزشی  است.

وی تک کشتی بودن قارچ خوراکی در استان و کشور،تبلیغات کم از نوع فرهنگ سازی در صدا و سیما برای آگاه سازی مردم در رابطه با مصرف قارچ های خوراکی،آموزش کارگران شاغل در سالن های پرورش قارچ و آموزش و به‌روزرسانی اطلاعات مدیران تولید در بخش های مختلف کمپوست سازی، خاک پوششی و سالنداری  را از دیگر مشکلات شناسایی شده در صنعت قارچ خوراکی با ماهیت پژوهشی و آموزشی برشمرد.

وی به مزیت های رقابتی پرورش قارچ خوراکی-دارویی ارینجی اشاره و تصریح کرد: طول دوره رشد کوتاه تر از قارچ خوراکی دکمه ای (صرفه جویی در هزینه ها)، خواص دارویی و تغذیه ای منحصر به فرد به عنوان یک رژیم غذایی مناسب و سالم،هزینه مواد اولیه بسیار پایین تر برای تولید قارچ ارینجی در مقایسه با قارچ خوراکی دکمه ای،نیاز کمتر به تجهیزات پیشرفته نسبت به قارچ دکمه ای برای تامین شرایط مورد نیاز تولید و عدم نیاز به خارج از کشور برای تامین مواد اولیه از جمله این مزیت ها است.

به گفته وی، ماندگاری مناسب و بیشتر از قارچ خوراکی دکمه ای (حدود 2 هفته)،امکان تولید در تمام فصول (افزایش تعداد دوره کشت)،امکان تولید واقعا ارگانیک (بدون استفاده از کود یا سم حیوانی و شیمیایی)،عدم نیاز به خاک پوششی،راندمان مصرف آب پایین (حدود 18 لیتر به ازاء هر کیلوگرم قارچ شاه صدف) در مقایسه با دیگر محصولات کشاورزی و یا قارچ دکمه ای و اشتغال در مناطق روستایی، شهری و صنعتی برای افراد عادی و یا دانش آموختگان کشاورزی از دیگر مزیت های رقابتی پرورش قارچ خوراکی-دارویی ارینجی است.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی بیان کرد: در حال حاضر با وجود بودن در میان ده تولید کننده اول قارچ خوراکی در جهان، هنوز واحد صنعتی تولید قارچ دارویی و خوراکی-دارویی در ایران احداث نشده است  

در ادامه این نشست ، مهندس غلامحسین ساربان، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در گفت: در استان خراسان رضوی 80 محصول زراعی و باغی تولید می شود که 37 محصول آن باغی است.

وی در ادامه یادآور شد: 43 درصد درآمد ناخالص کشاورزی استان که عددی در حدود 53 هزار میلیارد تومان است متعلق به محصولات باغی استان می باشد.

وی با بیان اینکه استان خراسان رضوی به لحاظ سطح تولید محصولات باغی در رتبه دوم و به لحاظ تولیدات باغی در رتبه ششم قرار دارد، افزود: خراسان رضوی به لحاظ تولید قارچ در رتبه چهارم کشوری قرار دارد.

وی  با اشاره به اینکه سطح زیرکشت توید قارچ استان 49 هکتار است،خاطرنشان کرد: تا پایان سال 1399، در حدود 312 واحد تولید با ظرفیت اسمی 18 هزار تن تولید قارچ در استان وجو داشت.

به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی،مهمترین مشکل تولید قارچ در خراسان رضوی، عملکرد پایین آن است که این موضوع نیز به دلیل خرده مالی کشاورزی است.

گفتنی است که در این نشست، نمایندگانی از سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان و انجمن صنفی تولیدکنندگان قارچ خوراکی خراسان رضوی حضور داشتند.


نظر شما :