«ما می‌توانیم؛ پرونده‌ی ویژه معرفی طرح‌های فناورانه جهاددانشگاهی»

تولید مکمل‌های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه‌ای ورزشکاران در جهاددانشگاهی/ ۴ مکمل پرمصرف در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ روانه بازار می‌گردد

/جهاددانشگاهی، نماد عبور از موانع با باور توان ایرانی(۴)/
۰۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۳۳ کد : ۳۳۷۹۴ پژوهش و فناوری
گرایش و علاقمندی نسل جوان و نوجوان به باشگاه های بدنسازی، باعث شده تا شاهد عرضه روزافزون مکمل‌های ورزشی تقلبی و قاچاق در این قبیل باشگاه‌ها باشیم.
تولید مکمل‌های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه‌ای ورزشکاران در جهاددانشگاهی/ ۴ مکمل پرمصرف در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ روانه بازار می‌گردد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، گسترش روز افزون باشگاه‌های بدنسازی در کشور، حکایت از استقبال افراد جوان و نوجوان جامعه به این رشته ورزشی دارد. اما، نکته‌ای که نباید از آن غافل بود، ورود مکمل‌های ورزشی از نوع تقلبی و قاچاق به محیط باشگاه‌های بدنسازی است.

بر اساس اعلام مسئولان سازمان غذا و دارو، ناظران و بازرسان معاونت غذا و دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، به صورت مداوم از داروخانه‌ها بازدید می‌کنند. از همین رو میزان تخلفات و کشفیات مکمل‌های ورزشی غیر مجاز در داروخانه‌ها بسیار کم بوده به طوری که طبق آمار موجود میزان این تخلفات کمتر از یک درصد است. در عین حال، میزان مکمل‌های غیر مجاز که در مکان‌های غیر رسمی و باشگاه‌های ورزشی به فروش می‌رسد، نسبتاً بالا است.

از همین رو،با توجه به ظرفیت‌ها و توان بالای جهاددانشگاهی در انجام پروژه های فناورانه، سبب شد تا در دوسال گذشته با اعتماد و حمایت مقام معظم رهبری و مساعدت مجلس و دولت، اجرای 41 طرح فناورانه توسط این نهاد آغاز شود که یکی از این طرح ها، "تولید مکمل‌های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه‌ای ورزشکاران" می باشد.

مکمل‌های غذایی–ورزشی ترکیباتی هستند که با هدف رفع کمبودهای غذایی ورزشکاران و یا افزایش کارکرد ورزشی آنان مورد استفاده قرار می‌گیرد و امید می‌رود که 4 مکمل پرمصرف در نیمه دوم سال 1400 توسط پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی تولید و روانه بازار گردد.

دکتر فرشته حسینی، معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی و مجری طرح "تولید مکمل‌های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه‌ای ورزشکاران" آخرین جرای این پروژه فناورانه توسط جهاددانشگاهی را تشریح کرد و گفت: این طرح که از ابتدای سال 1399  در قالب  طرح های فناورانه جهاد دانشگاهی به طور مشترک با پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در حال اجرا است.

فرشته حسینی دکترای علوم و صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد،  از سال 1387 به عنوان عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جذب جهاد دانشگاهی خراسان رضوی شده و تا به امروز این همکاری ادامه دارد. طی این مدت از سال 90 تا 95 مدیر گروه پژوهشی افزودنی های غذایی بوده و در حال حاضر نیز مسئولیت معاونت آموزشی- پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی را به عهده دارد.

وی در خصوص طرح "تولید مکمل های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه ای ورزشکاران"، ادامه داد: مکمل‌های غذایی–ورزشی ترکیباتی هستند که با هدف رفع کمبودهای غذایی ورزشکاران و یا افزایش کارکرد ورزشی آنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در چند سال اخیر با توجه بیش از انداره مسئولین، مربیان و ورزشکاران به نتایج رقابت‌های ورزشی، استفاده از انواع مکمل­های ورزشی به منظور بهبود سلامتی و ارتقاء سطح عملکرد ورزشی در بین ورزشکاران افزایش یافته است.

به گفته وی اهمیت روزافزون بهبود شکل ظاهری بدن به وسیله افزایش حجم و توده‌ عضلانی در بین جوانان و حتی نوجوانان، افزایش شیوع مصرف این مکمل­ها را در بین افراد عادی سبب شده است.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی بیان کرد: در حال ‌حاضر درصد بیشتری از نیاز جامعه ورزشی و غیر ورزشی به مکمل‌های مربوطه از طریق واردات تامین می­گردد. همچنین چندین برابر واردات مکمل­ها از مسیرهای رسمی و ثبت شده در تعرفه‌های گمرکی، واردات غیر رسمی و قاچاق مکمل­ها است که بازار بزرگ مصرف این فراورده‌ها در کشور را تامین می­کند. در حال حاضر رقابت در بازار ایران عمدتا معطوف به برندهای خارجی است که با تبلیغات گسترده بازار را تسخیر کرده­اند.

دکتر حسینی افزود: متاسفانه همراه با گسترش بازار این فراورده­ها، سوء استفاده و تقلبات مختلف نظیر عرضه نمونه­های بی کیفیت و بدون کارکرد و بعضا آلوده به اجزای دارویی بسیار خطرناک، سلامت جامعه ورزش و سایر مصرف کنندگان این محصولات را مورد تهدید جدی قرار داده است. همچنین با توجه به شرایط تحریم و بالارفتن بیش از حد نرخ دلار سودجویان زیادی به این بازار ورود یافته و سلامت جوانان این مرز و بوم را با خطر جدی مواجه نموده‌اند و  با توجه به این دغدغه‌ها، جهاد دانشگاهی پیرو اعلام نیاز وزارت ورزش و جوانان تولید مکمل‌های ورزشی سالم را در دستور کار خود قرار داد.

وی توسعه دانش فنی 4 مکمل ورزشی پرمصرف از دسته‌های اصلی مکمل‌ها،اخذ پروانه ساخت از سازمان غذا و دارو و تولید نیمه صنعتی،ارتقای عملکرد ورزشی و افزایش قدرت رقابت ورزشکاران حرفه‌ای در رقابت‌های بین‌المللی،کاهش آسیب‌های جسمانی ناشی از ورزش حرفه ای در ورزشکاران،کاهش آسیب‌های جسمانی ناشی از مصرف مکمل های آلوده به هورمون ها و داروهای خطرناک در ورزشکاران حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای،رونق تولید محصولات با کیفیت در داخل کشور و ایجاد اشتغال دانش بنیان و رفع نیاز بخشی از جامعه ورزشی کشور به مکمل‌های سالم را از جمله اهداف این طرح فناورانه برشمرد.

به گفته وی، توسعه دانش فنی 4 مکمل ورزشی پرمصرف از دسته‌های اصلی مکمل‌ها (مکمل پروتئین وی، کربوپروتئین و مکمل‌های افزایش دهنده وزن، مکمل CLA و مکمل کافئین از دسته چربی سوزها در مرحله اول و مکمل کراتین و ویت گینر در مرحله دوم از جمله دستاوردها و خروجی مورد انتظار طرح است.

معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی تولید صنعتی و اخذ مجوزهای بهداشتی فراورده مکمل فوق برای تولید تجاری اخذ پروانه ساخت از سازمان غذا و دارو، رونق تولید محصولات با کیفیت در داخل کشور و ایجاد اشتغال دانش بنیان و رفع نیاز بخشی از جامعه ورزشی کشور به مکمل‌های ورزشی سالم را از دیگر دستاوردها و خروجی مورد انتظار طرح برشمرد.

وی روند کند تهیه برخی مواد اولیه به خاطر شرایط خاص موجود و کم شدن فعالیت برخی واحدهای تولیدی در کشور، وجود تقلبات در برخی مواد اولیه، نوسانات بازار ارز و شرایط تحریم و کندی روند تامین تجهیزات، بوروکراسی زمان بر اخذ مجوزهای محصولات، بازار غیرقانونی توزیع مکمل‌های وارداتی و قاچاق را از مشکلات و موانع پیش رو را این طرح دانست.

دکتر حسینی عنوان کرد: بر اساس زمان‌بندی انجام شده 4 مکمل پرمصرف در نیمه دوم سال 1400 و 2 مکمل دیگر در نیمه اول سال 1401 وارد تولید انبوه و بازار مصرف خواهند شد که در صورت ادامه حمایت‌ها امکان فرمولاسیون و تولید محصولات متنوع تری در این حوزه را داریم.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی خاطرنشان کرد:  توان بسیار خوبی در در جهاددانشگاهی و سایر بخش‌های تحقیقاتی برای حل بسیاری از مشکلات و نیازهای کشور داریم.  باید به این پتانسیل و توان ملی اعتماد شود و با حمایت از آنها بر مشکلات کشور غلبه نمود. همچنین با تدبیر مسئولین کشور مشکلات حاکم بر پژوهش و تحقیق و نیز تولید محصولات فناورانه مرتفع گردد تا جامعه از نتایج این پروژه‌ها در بازه زمانی کوتاه بهره‌مند گردد.


نظر شما :