مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

میزان سرایت پذیری ویروس کرونای هندی، ۴۰ درصد بیشتر از گونه انگلیسی است

۱۴ تیر ۱۴۰۰ | ۰۸:۵۸ کد : ۳۲۹۳۷ پژوهش و فناوری
مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: میزان سرایت پذیری ویروس کرونای هندی معروف به «دلتا» به دلیل جهش زیادی که دارد، ۴۰ درصد بیشتر از گونه انگلیسی است.
میزان سرایت پذیری ویروس کرونای هندی، ۴۰ درصد بیشتر از گونه انگلیسی است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر راحله میری با بیان این مطلب افزود: مستندات اخیر نشان می‌دهد این نوع از کرونا ویروس‌ها قدرت سرایت پذیری بیشتری نسبت به گونه انگلیسی دارد و نرخ بستری بیماران را نیز افزایش می‌دهد.

وی تصریح کرد: گزارش‌ها از موارد مرگ و میر ناشی از گونه دلتا در کشورهای دیگر نشان می‌دهد، افرادی که واکسینه نشده‌اند یا واکسیناسیون آنها کامل نشده است، در معرض خطر قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه آبریزش بینی و مشکلات گوارشی از علایم اصلی گونه هندی ویروس کرونا است، گفت: در نوع ووهان ویروس کرونا، آبریزش بینی از علایم ابتلا محسوب نمی‌شد و اغلب با گلودرد و درگیری دستگاه تنفسی فوقانی مواجه بودیم، اما در گونه دلتا، آبریزش بینی شیوع دارد.

وی عنوان کرد: اگر تاکنون در مقابل این ویروس واکسینه نشده‌اید توصیه می‌شود که همانند گذشته از حضور در مکان‌های شلوغ خودداری کرده، فاصله اجتماعی را رعایت نمایید، تا حد امکان در خانه بمانید، ماسک بزنید و مرتب دستان خود را با آب و صابون بشویید.

text to speech icon

نظر شما :