انتشار مقاله اعضای هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی در مجله علوم و صنایع غذایی ایران

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۴ کد : ۳۱۸۹۳ پژوهش و فناوری
مقاله اعضای هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی با عنوان "بهینه سازی فرمولاسیون کیک فراسودمند حاوی شیره خرما و اینولین" در مجله علوم و صنایع غذایی ایران دانشگاه تربیت مدرس منتشر یافت.
انتشار مقاله اعضای هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی در مجله علوم و صنایع غذایی ایران

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، این مقاله توسط رضا کاراژیان، احمد احتیاطی، زهرا نظری و معصومه مهربان تهیه شده است.

در بخشی از این مقاله آمده است که؛

کیک یک میان وعده مورد علاقه طیف گسترده سنی مصرف­کنندگان می باشد که دارای مقادیر بالای چربی و شکر در فرمول آن است که در نتیجه جزو فراورده­های با کالری بالا محسوب می­گردد. اینولین یکی از بهترین جایگزین­های چربی بر پایه کربوهیدرات­ها می­باشد. ویژگی­ اینولین،قابلیت تشکیل میکروکریستال در آب می­‌باشد و برای تشکیل بافت خامه­‌ای و فراهم کردن احساس شبیه به چربی بسیار مناسب است. یکی از روش­های کاهش شکر دریافتی، استفاده از شیره میوه-های دارای طعم شیرین می‌باشد. 

خرما به دلیل دارا بودن شیرینی طبیعی و طعم متمایز مطبوع، هضم راحت و محتوای بسیار بالای قند به عنوان یک شیرین­کننده طبیعی در محصولات غذایی مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

هدف از این تحقیق، بررسی جایگزینی شکر با شیره خرما و جایگزینی چربی با اینولین بر ویژگی­های فیزیکی و شیمیایی کیک روغنی و بهینه­سازی فرمولاسیون به منظور تولید محصول پری­بیوتیک با چربی کاهش یافته و محتوای کمتر ساکارز می‌باشد. 

در این پژوهش شکر فرمولاسیون کیک در چهار سطح شامل صفر، 20، 40 و 60 درصد با شیره خرما جایگزین گردید. روغن فرمولاسیون نیز در چهار سطح شامل صفر، 20، 40 و 60 درصد با اینولین جایگزین گردید. جایگزینی روغن کیک با اینولین، علاوه بر کاهش پارامترهای بافتی کیک، باعث افزایش pH کیک و روشن­تر شدن پوسته کیک و در عین حال کاهش زردی پوسته گردید. با افزایش جایگزینی همزمان شکر و روغن مقدار رطوبت و تیرگی سطح و همچنین سفتی بافت کیک افزایش یافت. نتایج بهینه سازی نشان داد که میزان شکر فرمول تا 19 درصد با شیره خرما و روغن تا 34 درصد با اینولین قابلیت جایگزینی دارد.


نظر شما :