دندانپزشک کلینیک تخصصی دندانپزشکی جهاددانشگاهی خراسان رضوی تشریح کرد:

دلایل افزایش مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری

۰۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۹:۵۵ کد : ۳۱۱۵۹ پژوهش و فناوری
دندانپزشک کلینیک تخصصی دندانپزشکی جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفتفت: یکی از مشکلات خانم‌ها درر بارداری، مراجعه به دندانپزشک جهت عصب کشی است.
دلایل افزایش مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر مجید صنعت خانی با بیان این مطلب افزود: دلایل مختلفی وجود دارد که میزان مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری برای خانم‌ها افزایش می‌یابد.یکی از علت‌‍‌ها،مشکلات لثه ناشی از تغییرات هورمونی در دوران بارداری است.

 

وی تصریح کرد: علت‌های دیگر مصرف بیشتر مواد قندی در دوران بارداری،بیماری صبحگاهی و افزایش اسیدیته دهان به دنبال آن، کاهش بهداشت زنان باردار به دلیل خستگی و کم حوصلگی و … هستند، به همین دلیل مراقبت‌های بهداشتی قبل از تصمیم به بارداری برای تمام خانم‌ها توصیه می‌شود.

بنابراین خود بارداری به خودی خود منجر به از دست رفتن دندان‌ها نمی‌شود و با مراقبت‌های قبل و حین بارداری می‌توان از مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری جلوگیری کرد.

 

وی بیان کرد: اما مواقع بسیاری وجود دارد که خانم‌های باردار با درد شدید به مراکز دندانپزشکی مراجعه می‌کنند.بیشتر این دندان‌ها نیاز به درمان ریشه ( عصب کشی ) دارند. ولی به خاطر دیدگاه اشتباهی که از سوی بیماران وجود دارد ( دندانپزشکان هم متاسفانه مجبور به تمکین به آن) شده‌اند، بسیاری از مراکز از ارائه خدمات به خانم‌های باردار مخصوصا در سه ماهه اول و سوم خودداری می‌کنند.

 

عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: حقیقت این است که درمان عصب کشی برای زنان باردار عادی در تمام دوران بارداری قابل انجام است. هرچند ، ترجیح داده می‌شود که این درمان ها بیشتر در سه ماهه دوم صورت گیرند.

 

دکتر صنعت خانی یادآور شد: مطالعات ثابت کرده است زیان‌های اشعه ایکس دندانپزشکی بسیار بسیار ناچیز است. به طوری که حتی اشعه آفتاب در زمان طولانی‌تر قدرت جهش‌زایی بیشتری برای هر فرد نسبت به اشعه رادیوگرافی دندانپزشکی دارد. مخصوصا با تکنولوژی‌های جدید و فناوری‌های دیجیتال رادیوگرافی دوز استفاده شده برای بیماران خیلی کمتر هم شده است. اما در نهایت این اشعه ها مضر هستند و اصول درمان ایجاد می کند که هر بیماری را زمانی که واقعا نیاز زیادی وجود ندارد در معرض این اشعه قرار ندهیم . در خانم های باردار به دلیل وجود جنین در حال تمامل این حساسیت ها به مراتب بیشتر است. 

 به گفته دندانپزشک کلینیک تخصصی دندانپزشکی جهاددانشگاهی خراسان رضوی،هر قدر که بیشتر از ابتدای دوران بارداری دورتر شویم، خطرات اشعه رادیوگرافی برای جنین کمتر است.

وی گفت: بی حسی موضعی معمول دندانپزشکی برای زنان باردار سالم و جنینشان هیچ زیان شناخته شده‌ای ندارد. در مراحل پایانی بارداری ممکن است خانم ها مشکل فشار خون پیدا کنند.

وی افزود: بیشترین دارویی که  به عنوان ضد درد برای بیماران باردار توسط دندانپزشکان توصیه می‌شود استامینوفن است. اما در سه ماهه اول و دوم( و نه سوم) ایبوپروفن هم به عنوان داروی ضد درد و التهاب قابل استفاده می باشد.آسپرین و داروهای ترکیبی حاوی آن در هیچ کدام از مراحل بارداری نباید مصرف شوند.آموکسی سیلین و سایر داروهای خانواده پنی سیلین توسط خانم های باردار قابل استفاده است. هرچند که جای انجام درمان دندانپزشکی را نمی گیرد و به ندرت نیاز به آن ها وجود دارد.مترونیدازول در زنان باردار برای مصارف دندانپزشکی منع مصرف دارد.

 


نظر شما :