رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی مطرح کرد؛

رشد سریع‌تر اقتصادی در مناطق روستایی استان با تهیه سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی

۱۸ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۳ کد : ۲۸۹۲۱ تجاری سازی فناوری و اشتغال
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی در خصوص تهیه سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی استان گفت: امیدواریم با استفاده از این ظرفیت‌ها و فرصت‌های شغلی که برای روستاها و مناطق عشایری شناسایی شده، شاهد رشد سریع‌تر اقتصادی در مناطق روستایی و ایجاد اشتغال بیشتر نسبت به گذشته باشیم.
رشد سریع‌تر اقتصادی در مناطق روستایی استان با تهیه سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر رضا جمشیدی در نشست خبری با بیان این مطلب افزود: در ماده ۲۷ برنامه ششم توسعه، سازمان برنامه مکلف شده تا سالانه مطالعات ۵۰۰۰ روستا را انجام دهد. سهمیه خراسان رضوی برای این برنامه مطالعه سالانه ۳۲۹ روستا بود و در پایان سال ۱۴۰۰ باید ۱۶۴۵روستا مطالعه شود. خوشبختانه با مجموعه اقدامات صورت گرفته در سازمان در چهار سال گذشته تکلیف ۵ ساله انجام شد.

وی با اشاره به اینکه توسعه روستایی در چند مرحله محقق شده و تکلیفات استان در این حوزه انجام خواهد شد، بیان کرد: تکلیف استان در مورد توسعه روستایی مربوط به ۱۶۴۵ روستا بوده است؛ یعنی سالی ۳۲۹ روستا طرح توسعه خود را طی که در مجموع طی ۵ سال این اقدامات به نتیجه خواهد رسید. این کار در چهار مرحله انجام شده است.

وی ادامه داد: تا پایان سال ۱۳۹۹ از کل ۲۵۹۶ روستا در استان ۱۷۴۰ روستا مورد بررسی قرار گرفته است تعداد دهستان‌ها ۱۱۷ روستا بوده است. تا پایان سال ۹۸ دو شهرستان زاوه و باخرز مورد مطالعه قرار گرفته است. در سال ۹۹ نیز دهستان‌های ۱۲ شهرستان مورد بررسی قرار گرفت و در مجموع دهستان‌های ۱۴ شهرستان از ۳۳ شهرستان مورد مطالعه قرار گرفت.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی عنوان کرد: این مطالعات برای سال ۱۴۰۰ بسته به نظر شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان ادامه خواهد یافت. بر اساس این تصمیم‌گیری مطالعات ۵۰ دهستان باقی‌مانده نیز می‌تواند در دستور کار قرار گرفته و برای شهرستان‌هایی که مطالعات آن کامل  شده، سند جامع شهرستانی تدوین  شود. اجرای این مطالعات از طریق بخش غیردولتی و دستگاه‌های اجرایی انجام می‌شود.

text to speech icon

نظر شما :