نماینده مردم کاشمر در مجلس در نشست با رییس و مدیران جهاددانشگاهی خراسان رضوی مطرح کرد:

جهاددانشگاهی کارهای بزرگی در کشور انجام داده است

۳۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۷ کد : ۲۷۱۵۷ عمومی
نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی بر ارتباط علم و عمل تاکید کرد و گفت: در جهاددانشگاهی ارتباط میان صنعت و علم را داریم و این موضوع کشور را رشد می دهد، مقام معظم رهبری نگاه خاصی به مراکز علمی به ویژه جهاددانشگاهی دارند، چرا که جهاددانشگاهی کارهای بزرگی در کشور انجام داده است.
جهاددانشگاهی کارهای بزرگی در کشور انجام داده است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، حجت الاسلام و المسلمین نیک بین، در نشست با رییس و مدیران جهاددانشگاهی خراسان رضوی افزود: در بحث نظام ثروت ساز نگاه زنجیره‌ای به ظرفیت‌های تولید و فراوری‌ها مورد توجه است، کشورهای همسایه بیش از 1000 میلیارد دلار واردات دارند، حال سهم ایران در این بازار به چه میزان است؟ چقدر کار انجام داده‌ایم؟ و این همان چیزی است که می‌توان وضعیت معیشتی مردم را توسط ان بهبود داد، باید ظرفیت‌ها و بازارهای منطقه را بشناسانیم و زنجیره این کار را در نظر گرفت و جهاددانشگاهی در این زمینه کارهای خوبی را انجام داده است.

وی در خصوص مراکز درمان ناباوری جهاددانشگاهی، افزود: اگر می خواهیم جمعیت کشور تنظیم و افزایش یابد، باید به درمان ناباروری توجه ویژه ای داشت، یکی از علاقمندی‌های من به جهاددانشگاهی این است که این سازمان در بحث درمان ناباروی با اعتقاد و نه همراه با دستور العمل حاکمیتی کار می کنند. ما تلاش می‌کنیم تا ردیف بودجه‌ای برای مرکز ناباروری جهاددانشگاهی خراسان رضوی ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: باید استان پیشرفت کند تا شهرهایی همچون کاشمر و بردسکن و خلیل آباد پیشرفت کنند و بدین منظور نیازمند نظام پارلمانی استانی هستیم و حتی باید به سمت مجلس عوام و سنا حرکت کنیم.

حجت‌الاسلام جواد نیک بین، با بیان اینکه به  باور من در آینده‌ای نزدیک، ایران به همراه کشورهای چین و روسیه به قطب علمی، اقتصادی و نظامی جهان تبدیل می شود، اظهار کرد: در حال حاضر ایران در موضوعات مختلف علمی زیادی کار می‌کند، هر چند که نسبت به دنیا در این زمینه عقب هستیم، سرعتمان خوب است ولی با این وجود به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در کشور دانشمندان بزرگی داریم و ایران به قطب علمی بزرگی در جهان تبدیل خواهد شد، بر ضرورت تغییر در بودجه ریزی تاکید کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باید قبول کنیم که بیش از 50 درصد بودجه کشور مبتنی بر نفت است و این اتکا بودجه می تواند به مسائل دیگری هم باشد که نیروی انسانی از آن جمله است و دوران این قالب کنونی بودجه‌ریزی که همان اتکا به نفت است، به زودی تمام می‌شود.

نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید یک اصول در بودجه ریزی داشته باشیم، عنوان کرد: بودجه ای که برای مراکز مختلف می گذاریم و آن را تکه تکه می‌کنیم کارایی ندارد.

این نماینده مجلس با تاکید بر ایجاد ردیف برای مرکز رشد کاشمر، گفت: ما در کشور فقط به نفت و مالیات تکیه داریم، منابع درآمدی در کشور زیاد است و به سمت منابع جدید نرفته‌ایم.


وی با انتقاد از عدم نگاه پازلی در کشور، افزود: در کشور زنجیره‌ای عمل نمی‌کنیم و همه ما به صورت جزیره‌ای و جدا از هم کار می کنیم و اگر می خواهیم در کشور کاری انجام شود باید زنجیره‌ای را شکل دهیم، به عنوان مثال اگر کارخانجات به صورت زنجیره ای باشند، همه برای رشد همدیگر تلاش می‌کنند.


نیک‌بین با اشاره به اینکه در مجلس شورای اسلامی تنها 43 ثانیه برای منطقه کاشمر، خلیل آباد و بردسکن سخنرانی کرده‌ام، عنوان کرد: معتقدم در این منطقه باید کارهای ملی انجام شود و سهم استان را افزایش دهیم تا این سهم به شهرهایی همچون کاشمر و گناباد و تربت برسد و شاخص پیشرفت استان را نسبت به استان های دیگر سنجید.

وی تاکید کرد: باید استان پیشرفت کند تا شهرهایی همچون کاشمر و بردسکن و خلیل آباد پیشرفت کنند و بدین منظور نیازمند نظام پارلمانی استانی هستیم و حتی به سمت مجلس عوام و سنا حرکت کنیم. بسیاری از نمایندگان به فکر رای دوره بعد خودشان هستد؛ با توجه به اینکه در آیین نامه کمیسیون تلفیق آمده است که نمایندگان نمی توانند بودجه شهرستان خود را افزایش دهند باز هم نمایندگان در کمیسیون تلفیق می آیند تا بودجه شهرستانشان را افزایش دهند.

نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: معتقدم که اگر کشاورزی ما مبتنی بر علم باشد، می توان کارهای بزرگی را انجام داد، به عنوان مثال در کشور چین گندمی کشت می شود که با نیم لیتر آب، 30 تا 40 متر ریشه در خاک دارد و یا در هلند سالن‌های بزرگی برای تولید زعفران دارند، هر چند که به کیفیت زعفران قائنات نمی رسد.

وی افزود: باید نحوه قانون‌گذاری در کشور تغییر کند و تنها جایی که باید اصلاح شود، مجلس است، باید همه توانمان این باشد که طی 4 سال دوره مجلس، لوایح و قوانین جدید را نپذیریم و قوانین قبلی را اصلاح کنیم و به جای اینکه قوانین را زیاد کنیم آنها را کاهش دهیم.

نیک بین تصریح کرد: بهترین کار برای اینکه یک مدیر را بدبخت کرد این است که هر روز به او دستور العمل و قانون ابلاغ کنیم، این در حالی است که باید از مدیران بخواهیم منطقه ای را به یک قطب در یک زمینه ای تبدیل کنند و مدیر برای آن منطقه طرح ارائه کند نه اینکه در هر روز قانون و تبصره جدیدی را به او ابلاغ کنیم.

 

text to speech icon

نظر شما :