مدیر آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی:

جای خالی یک متولی واحد برای روستا در کشور احساس می‌شود

۰۱ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۶ کد : ۲۶۰۶۴ تجاری سازی فناوری و اشتغال
مدیر آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی گفت: جای خالی یک متولی واحد برای روستا در کشور احساس می‌شود، زیرا وظایف روستایی متعدد و پراکنده شده و در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار گرفته است.
جای خالی یک متولی واحد برای روستا در کشور احساس می‌شود

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر احمد نجاری‌مقدم، در خصوص طرح توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی استان، اظهار کرد: ابتکاری که در این طرح مد نظر قرار گرفته شده، این است که عمده فعالیت‌هایی که در این طرح برای روستاها و دهستان‌ها تعریف می شود، فعالیت اقتصادی است.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های زیرساختی همچون فعالیت‌های عمرانی در روستاها و دهستان‌ها در این طرح پیشنهاد شده است، عنوان کرد: در طی سال‌های گذشته تسهیلات اشتغالزایی به متقاضیان در روستاها با این تسهیلات انجام می‌شد اما به دلیل عدم شناسایی بازار، محصولات روستاییان روی دست آن‌ها می‌ماند و به بازار نمی‌رسید.

مدیر آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی گفت: یکی از ویژگی‌های طرح توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی استان، این است که هر فعالیتی در روستا انجام شود تا محصولات آن‌ها به بازار معرفی شود.

نجاری‌مقدم با اشاره به لزوم تهیه طرح توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی خراسان رضوی، تصریح کرد: بر اساس "بند الف ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه"، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف شد تا در طی پنج سال این برنامه، برای 25 هزار روستا در کشور یعنی سالی 5000 روستا، سند توسعه تدوین نماید.

وی خاطرنشان کرد: سهم استان خراسان رضوی 1645 روستا بود، یعنی باید در استان سالانه به طور متوسط برای 329 روستا سند توسعه تدوین می‌کردیم.

مدیر آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی افزود: تا سال چهارم این برنامه، استان خراسان رضوی توانست نسبت به تکلیفش در تهیه سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی برای 1645 روستا اقدام کند و با اقدامی که در سال جاری داشتیم توانستیم برای 100 روستای دیگر در استان این سند را تهیه کنیم.

نجاری‌مقدم بیان کرد: سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی استان برای روستاهای بالای 20 خانوار در استان تهیه شده و در تهیه این سند از روش مشارکتی که یک روش علمی نیز است، استفاده شده است.

وی ادامه داد: برای اجرای این سند توانستیم با جهاددانشگاهی استان به توافق برسیم و این سازمان مسئولیت انجام این کار به لحاظ علمی و پژوهشی را بر عهده گرفت.

مدیر آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های جهاددانشگاهی خراسان رضوی در اجرای این طرح، همکاری با اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها بوده، به طوری که توانسته‌‎ایم برای یافته‌های پژوهشی این طرح، الگوی اجرایی داشته باشیم و این الگو را به بخش‌های مرتبط با روستا در استان بدهیم.

نجاری‌مقدم با بیان اینکه تهیه سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی خراسان رضوی یکی از کارهای برتر کشوری تلقی می‌شود، عنوان کرد: توزیع تسهیلات در روستا با استفاده از این سند خواهد بود. تصویب سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی در شورای برنامه‌ریزی استان، ضمانت اجرایی این سند است.

text to speech icon

نظر شما :