کارگردان تاتر زال و رودابه:

این تاتر ادای دین به فردوسی است /فردوسی نقش بسیار بزرگی در احیا زبان و ادب فارسی داشته است

۱۵ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۳ کد : ۱۵۸۲۲ فرهنگی
کارگردان تاتر زال و رودابه گفت: این تاتر ادای دین به فردوسی است چرا که فردوسی نقش بسیار بزرگی در احیا زبان و ادب فارسی داشته است.
این تاتر ادای دین به فردوسی است /فردوسی نقش بسیار بزرگی در احیا زبان و ادب فارسی داشته است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، کمال‌الدین غراب افزود: هر چند هم عصران فردوسی و به ویژه در دوره سامانیان تلاش‌هایی صورت گرفته است تا زبان و ادب فارسی احیا شود ولی بزرگترین سهم در میان تلاشگران احیا زبان و ادب فارسی، فردوسی داشته است.

به گفته وی، اگر تلاش‌های فردوسی برای احیا زبان و ادب فارسی نبود چه بسا آثار ارزنده‌ای همچون مثنوی مولوی، دیوان حافظ و گلستان سعدی به زبان دیگری خلق می‌شد.

این کارگردان تاتر با بیان اینکه اندیشه‌های فردوسی برگرفته از مکتب اصیل شیعه پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) است، بیان کرد: فردوسی تنها شاعر شیعی است که در سطح جهان درخشیده است.

غراب با اشاره به اینکه به عنوان هم کیش و هم فرهنگ فردوسی سعی داشتم تا با اجرای تاتری نسبت به فردوسی ادای دین کنم، ادامه داد: برای این منظور به دنبال کار دیگری بودم، انتخاب داستان زال و رودابه اتفاقی بود و توسط خانم آزاده صهبایی این کار پیشنهاد شد و با همدیگر به متن مشترکی برای اجرا تبدیل کردیم.

وی بیان کرد: تاتر زال و رودابه بر اساس داستان زال و رودابه شاهنامه فردوسی  است و چیزی بر آن نیفزودیم و جز همان‌هایی است که ریشه‌هایش در اصل خود داستان وجود داشت و بهانه‌ای بود تا ابعاد مختلف شاهنامه را در این داستان به نمایش بگذاریم و دارای بخش‌های متنوعی برای علاقمندان به تاتر به ویژه دانشجویان و اساتید و اهل ادب و فرهنگ است.

غراب خاطر نشان کرد: در این تاتر بازیگران طراز اول تاتر مشهد همچون مهران مطیع ، امیراحسان امیر پور، حامد یزدی، عباس طاهری، علی ساعتی، سید مهدی وحیدی، سحر داودی  و الهه پژوهی که نامداران این عرصه می‌باشند، همکاری می‌کنند.

یادآور می‌شود، تاتر زال و رودابه از امروز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه آغاز و تا دوم اسفندماه در محل تالار فردوسی مجتمع دکتر علی شریعتی جهاددانشگاهی در ساعت ۱۸ به روی صحنه می‌رود و در طی این مدت ۱۶ اجرا در این تالار برگزار خواهد شد.

علاقمندان می‌توانند جهت دریافت بلیط به سایت مشهد گیشه به نشانی https://mashhadgisheh.com/ مراجعه نمایند.


نظر شما :