رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

بیش از ۸۰ درصد مخاطبین در طرح الگوی نوین مشاغل خانگی ، بانوان می‌باشند

۲۶ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۱ کد : ۱۳۲۵۸ تجاری سازی فناوری و اشتغال
رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر استفاده از ظرفیت‌های اشتغالزایی در کشور تاکید کرد و گفت: بر این اساس استفاده از صندوق تامین مالی خرد، بحث‌های اشتغال پایدار و روستایی و عشایری یکی از مهمترین مباحثی است که برای ایجاد شغل برای افراد جویای کار دنبال می‌شود.
بیش از ۸۰ درصد مخاطبین در طرح الگوی نوین مشاغل خانگی ، بانوان می‌باشند

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، مهناز امامدادی شب گذشته 25 آبان در افتتاحیه رویدار اولین کمپ نوآوری و مشاغل خانگی استان خراسان رضوی(جابزلند) که در محل سالن تلاش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، افزود: ایران نسبت به سایر کشورهای دیگر در زمینه مشاغل خانگی دیر ورود پیدا کرد اما از سال ۱۳۸۹ به طور رسمی به مشاغل خانگی توجه ویژه‌ای شد.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اول مشاغل خانگی بحث اعطای وام و اعطای مجوزها محوریت مشاغل خانگی بود، اظهار کرد: در ادامه راه و با بازنگری و تجربیات سایر کشورها به مباحث دیگر نظیر توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی نیز توجه شد.

وی به اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاددانشگاهی در ۹ استان به صورت پایلوت اشاره و عنوان کرد: با توجه به تجربیات موفق این طرح در استان خراسان رضوی به عنوان یک استان پیشرو، اشتغالزایی ۶۰۰۰ زن سرپرست خانوار و همچنین اشتغال خانواده زندانیان بر اساس این طرح نیز در دستور کار قرار گرفته است.

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اجرای سراسری طرح الگوی نوین مشاغل خانگی از یک ماه گذشته اشاره و بیان کرد: ۸۲ درصد مخاطبین در طرح الگوی نوین مشاغل خانگی ، بانوان می‌باشند که ۴۰ در صد این میزان سرپرست خانواده هستند.

امامدادی بر حفظ رشته‌های قدیمی در زمینه مشاغل خانگی و همچنین توجه به رشته‌های جدید در این زمینه تاکید نمود.

در این مراسم، مهندس محمد سنجری، مدیر کل تعاون، کار ور فاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: در طی سال‌های گذشته دولت بسته جامعی برای اشتغال فراهم کرده است که مشاغل خانگی یکی از برنامه‌های این بسته است.

وی با تاکید بر اینکه مشاغل خانگی می تواند ظرفیت خوبی برای ایجاد اشتغال باشد، گفت: ۵۰ درصد جمعیت فعال استان و همچنین نیمی از جمعیت استان را بانوان تشکیل می‌دهند و این سرمایه عظیم انسانی که بخشی عمده‌ای از آنان فارغ التحصیلان دانشگاه ها هستند می‌توانند در حوزه ارتقای شاخص‌های استان نقش کلیدی داشته باشند.

وی به هزینه‌های راه اندازی کسب و کار اشاره و تاکید کرد: راه اندازی مشاغل  خانگی نیازی به هزینه‌های کسب و کارهای دیگر ندارد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی به اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی توسط این اداره کل و جهاددانشگاهی استان اشاره و تصریح کرد: مهمترین بحث در این زمینه، اتصال تولیدات در این مشاغل به بازار و همچنین پایدرای و استمرار شغل‌های ایجاد شده است.

سنجری بر ایجاد نوآوری در زمینه مشاغل خانگی تاکید و خاطرنشان کرد: از ۸۸ ایده در اولین کمپ نوآوری و مشاغل خانگی استان خراسان رضوی، 44 ایده انتخاب و 20 طرح به کمپ راه یافتند که امیدواریم با برگزاری این کمپ مشاغل خانگی را بر پایه نوآوری برنامه‌ریزی کنیم.

 


نظر شما :