عضو پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

تفرجگاه‌های طبیعی در مشهد از مدیریت چندگانه برخوردار است

۱۷ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۴ کد : ۲۸۸۷۷ پژوهش و فناوری
عضو پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: توسعه کمی و کیفی تفرجگاه‌های طبیعی مشهد؛ در مراحل طراحی، اجرا و بهره‌برداری باید مبتنی بر مطالعات ارزیابی تاثیرات اجتماعی و پیوست‌های چندگانه آن باشد، تا با حفظ گردشگری پایدار و به حداقل رساندن مداخلات محیطی صورت پذیرد .
تفرجگاه‌های طبیعی در مشهد از مدیریت چندگانه برخوردار است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، آرش قهرمان با بیان این مطلب افزود: تفرجگاه‌های طبیعی در مشهد از مدیریت چندگانه برخوردار است،ساختار رسمی مدیریت گردشگری  شهرداری در شهر مشهد تناسبی با مدیریت‌های چند گانه که در ذیل معاونت‌های  شهرسازی و خدمات شهری است؛ ندارد .

به گفته وی، الگوی ساخت بوستان‌های داخل شهر با تفرجگاه‌های طبیعی متفاوت است و این تفاوت باید در طراحی و بهره‌برداری دیده شود.
عضو پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به اینکه هویت طبیعی و فرهنگی ـ تاریخی تفرجگاه‌ها در ساخت، توسعه و بازاریابی آنها باید ملاحظه شود، خاطرنشان کرد: به منظور حفظ ظرفیت تحمل محیطی ، تفرجگاه‌های طبیعی باید در دو سطح عام (عموم گردشگران) و خاص(گردشگران طبیعت گرد) طراحی و خدمات رسانی شود.

قهرمان تاکید کرد: آموزش راهنمایان گردشگری به لحاظ ارتباط گردشگر با محیط طبیعی، بافت اجتماعی و معرفی جاذبه‌های تفرجگاه‌‍های تازه احداث ضرورت دارد.

وی خاطرنشان کرد: طراحی جاذبه‌ها و تفرجگاه‌های طبیعی باید با اولویت احیا و توسعه جاذبه‌های طبیعی (چشمه ، قنوات ...) و اجتماعی ـ تاریخی (جاذبه های فرهنگ نهاد) باشد .


نظر شما :