در مراسم افتتاح نخستین کنفرانس ملی مواد نوین مطرح شد؛

موفقیت‌های جهاددانشگاهی در پژوهش‌های کاربردی مواد و متالوژی

۱۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۸ کد : ۲۸۷۵۲ پژوهش و فناوری
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی از مهمترین طرح‌های سال جاری در این حوزه را بحث قالب‌های انجماد ریختگری پیوسته و نیمه پیوسته چرخ‌های مسی مورد استفاده در صنایع ریختگری، صدا خفه کن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز و همچنین ایمپلنت‌های دندانی متخلخل و پوشش‌های آنها را برشمرد.
موفقیت‌های جهاددانشگاهی در پژوهش‌های کاربردی مواد و متالوژی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکترمحمدرضا پورعابدی سه‌شنبه 12 اسفند ماه در مراسم افتتاح نخستین کنفرانس ملی مواد نوین که به صورت مجازی به مدت دور روز به میزبانی سازمان جهاددانشگاهی یزد برگزار شد،  با اشاره به نقش موثر حوزه مواد و متالوژی در پیشرفت کشور، فعالیت‌های جهاددانشگاهی را در حوزه پژوهش‌های کاربردی یادآورشد.

وی اظهار کرد: بحث مهندسی مواد و متالوژی نقش اساسی و ارزنده‌ای در صنایع مختلف کشور اعم از صنایع انرژی، هسته‌ای، نظامی و غیره دارد و در همین راستا نیز جهاددانشگاهی با توجه به رسالت خود در حوزه پژوهش‌های کاربردی به منظور رفع چالش‌ها و نیازهای جامعه در این حوزه فعالیت‌هایی را دنبال می کند.

وی در همین رابطه افزود: جهاددانشگاهی دارای هشت گروه پژوهشی در حوزه مکانیک، مواد و متالوژی شامل متالوژزی، فناوری مواد فلزی، سرامیک، سرامیک‌های نوین، نانو مواد سرامیکی، بیومواد، هیدرومتالوژی، کانه ارایی و نانو ذرات فلزی است که در قالب پژوهشکده‌های مختلف این سازمان فعالیت دارند.

دکترپورعابدی با اشاره به پژوهشکده مواد نوین سرامیکی که به صورت متمرکز بر حوزه تکنولوژی‌های سرامیکی در استان یزد فعالیت می‌کند، گفت: تهیه آلیاژی‌های آهنی و غیراهنی، آلیاژهای مغناطیسی مقام بر حرارت، آلیاژهای مسی و سوپر الیاژها و تولید قطعات صنعتی، کارهای خوبی را از این گروه‌های پژوهشی و مراکز خدمات تخصصی شاهد هستیم.

وی وی در خصوص مواد سرامیکی نیز از ساخت مونولیت‌های سرامیکی، مونولیت‌های فلزی کاتالایست‌ها که نقش موثری در کاهش آلایندگی ناشی از کارکرد خودروها به عنوان طرح‌های فناورانه در این بخش یاد کرد.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی در ادامه از کسب رتبه سوم جهاددانشگاهی در سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی با طرح بومی سازی تولید صدا خفه کن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز خبر داد. 

وی با تاکید بر اهمیت حوزه مواد و متالوژی در پیشرفت کشور، اظهار کرد: در همین راستا نیز مهم است که دستاوردهای پژوهشگران، اساتید و دانشجویان در این حوزه مورد نقد و نظر و بررسی قرار گیرد و بتوان از این دانش در بخش کاربردی مسائل کشور استفاده کرد.


نظر شما :