ارائه دستاورد محصول دانش بنیان جهاددانشگاهی خراسان رضوی در بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران

۰۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۵ کد : ۲۷۳۰۸ پژوهش و فناوری
گروه پژوهشی مواد نوین سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، محصول دانش بنیان خود را در بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ارائه کرد.
ارائه دستاورد محصول دانش بنیان جهاددانشگاهی خراسان رضوی در بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، این گروه، سایلنسر ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز را در این نمایشگاه ارائه کرده است.

سایلنسر یا صداگیرهای ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز  توسط گروه پژوهشی مواد نوین جهاددانشگاهی خراسان رضوی در کشور بومی شده است.

ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز به صورت TBS و CGS در اطراف و داخل شهرها نصب می‌شوند که وظیفه این ایستگاه‌ها رساندن فشار گاز در حد مصرف خانگی است. ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز انواع مختلفی دارند که یکی از پر کاربردترین آن‌ها، استفاده از رگولاتور اکسیال است که این رگولاتورها با توجه به مکانیزم تبدیل فشار بالا به پایین، یک جریان اغتشاشی داخل رگولاتور ایجاد می‌کند که باعث ایجاد صدای ناهنجار در اطراف ایستگاه‌ها می‌شود.

«برای کاهش این صدا روش‌های مختلفی وجود دارد»، یکی از روش‌هایی که در دنیا پرکاربرد است، استفاده از این محصول است که تنها ۴ کشور تکنولوژی ساخت این محصول را دارند. با توجه به فشار بالایی که داخل این رگولاتور وجود دارد حتما باید از ماده‌ای با مقاومت سایش بالا و استحکام بالایی استفاده شود که در حال حاضر از ماده نیکل استفاده می‌شود.

این محصول از یک شرکت آلمانی وارد کشور می‌شد و با توجه به واگذاری این شرکت به یک شرکت اسرائیلی تامین این محصول دچار مشکل شده بود و تمام ایستگاه‌های تقلیل فشار بدون استفاده از سایلنسر و صداگیر بودو به تبع آن تمام همسایگان ایستگاه‌ها دچار مشکلات ناشی از صدای ناهنجار شده بودند و کارکنان شرکت گاز دچار کم‌شنوایی  و اختلالات اعصاب و روان برایشان بوجود آمده بود. بسیاری از بیماری‌های آرتروزی ناشی از صداهای وحشتناکی است که در اطراف این ایستگاه‌ها وجود دارد و تقریبا صدای ایستگاه‌هایی که داریم به ۹۰، ۹۵، ۱۱۰ دسی‌بل می‌رسد که این صدا مشابه تیک آف هواپیما است.

تست‌های اولیه برای ساخت این قطعه توسط گروه پژوهشی مواد نوین جهاددانشگاهی خراسان رضوی آغاز شد و حدود ۲ سال طول کشید تا این گروه به این دانش فنی و همان استاندارد محصول خارجی برسد و پس از آن نمونه‌های اولیه ساخته شد و در ایستگاه‌ها نصب شد. با توجه به اینکه نمونه اولیه بود حدود یک و نیم سال در ایستگاه نصب بود و پس از آن عملکرد این قطعه مورد تایید شرکت گاز خراسان رضوی قرار  گرفت.

پس از اخذ مجوزهای لازم از سوی شرکت گاز،  در حال حاضر در شش استان کشور این سایلنسرها نصب شده و با توجه به اینکه دیگر شرکت‌ها در حال آشنایی با عملکرد این قطعه هستند، سفارش‌ها به حد مطلوبی رسیده است و پیش‌بینی می‌شود که در آینده بتوان نیاز کشور برای کاهش صدای اطراف ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز را با این قطعه برطرف کرد.

 


نظر شما :