مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی در نشست با مدیران فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان رضوی مطرح کرد؛

دستگاه‌های اجرایی تمایل ندارند در مسائل اجتماعی کنار هم قرار بگیرند

۲۳ دی ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۵ کد : ۲۶۹۴۰ عمومی
مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی گفت: مؤلفه‌های حوزه اجتماعی کاملا به یکدیگر پیوسته‌اند و به همین دلیل کار در این عرصه بسیار سخت است.
دستگاه‌های اجرایی تمایل ندارند در مسائل اجتماعی کنار هم قرار بگیرند

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، سیدحمید موسوی، در نشست با مدیران فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان رضوی با بیان این مطلب، اظهار کرد: پتانسیل و ظرفیت‌هایی در حوزه اجتماعی وجود دارد، اما چند اشکال نیز در این حوزه داریم که از آن جمله می‌توان به پراکندگی و تعدد این ظرفیت‌ها و نگاه جزیره‌ای اشاره کرد.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه، نگاه جزیره‌ای به مسائل اجتماعی در مسائل حاشیه شهر وجود دارد؛ بدین معنا که دستگاه‌های اجرایی متعددی در موضوع حاشیه شهر فعالیت می‌کنند که نتیجه‌ای هم برای حاشیه شهر در پی نداشته است.

مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: در مسائل اجتماعی فرار از مرکز هم داریم و دستگاه‌های اجرایی تمایلی به اینکه در کنار هم قرار بگیرند و مدیریت واحدی در این زمینه وجود داشته باشد، ندارند.

وی افزود: زمانی که ما می‌خواهیم به عنوان یک نهاد حاکمیتی در مسائل اجتماعی ورود پیدا کنیم، با موضع دستگاه‌هایی که در این مسائل نگاه جزیره‌ای دارند، مواجه می‌شویم.

موسوی تصریح کرد: با وجود اینکه در حاشیه شهر دستگاه‌های اجرایی متعددی کار می‌کنند ولی به آن چیزی که ‌می‌خواستیم، نرسیده‌ایم؛ به طور مثال در کمک‌های مومنانه به یک خانواده شاید ۱۰ بار کمک شده ولی به خانواده‌ای کمک نشده است؛ چراکه دستگاه‌های اجرایی حاضر نیستند که در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد وفاق و همدلی دستگاه‌های اجرایی در حوزه اجتماعی بسیار سخت است، اظهار کرد: در موضوع آسیب‌های اجتماعی چند محور از جمله کودکان کار، معتادان متجاهر، بانوان بی‌سرپرست و... داریم و زمانی که می‌خواهیم وارد هر کدام از این موضوعات شویم و کاری را انجام دهیم نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود؛ چراکه وفاقی در این زمینه وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه بانک‌های اطلاعاتی قوی در زمینه مسائل اجتماعی نداریم، بیان کرد: در مجموع بحث تشکل‌ها و خیریه‌ها هم متولی واحدی ندارد. بهزیستی، فرمانداری‌ها  و... مجوز  می‌دهند ولی با این وجود لایحه جامع تشکل‌های مردم نهاد سال‌های سال در مجلس خاک می‌خورد.

مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی با اشاره به فاصله بین مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها با دستگاه‌های اجرایی در موضوع آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: کم شدن این فاصله می‌تواند گره‌گشای مسائل اجتماعی باشد.

بانک‌های اطلاعاتی قوی از خیریه‌ها و افراد کمک‌کننده و همچنین افراد کمک‌گیرنده در کشور نداریم

همچنین در این نشست، هادی بختیاری، معاون فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی توضیحاتی در خصوص معرفی فعالیت‌های این معاونت در موضوعات فرهنگسرا، انتشارات،خبرگزاری‌های ایسناو ایکنا و مرکز افکارسنجی داد و اظهار کرد: معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی پایه‌گذار بسیاری از مسابقات از جمله مسابقات قرآن دانشجویان، مسابقات تئاتر دانشجویان و... در کشور بوده است.

وی با اشاره به اینکه انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی جزو پیشرانان چاپ کتاب‌های محیط زیست است، بیان کرد: همچنین در حوزه انتشارات، موفق به کسب کتاب سال جمهوری اسلامی و یا برگزیده ناشر کتاب‌های محیط زیست شده‌ایم.

 بختیاری گفت: بانک‌های اطلاعاتی قوی از خیریه‌ها و افراد کمک‌کننده و همچنین افراد کمک‌گیرنده در کشور نداریم که این موضوع عدم اعتماد برای کمک به افراد نیازمند را به دنبال داشته است.

وی از آمادگی جهاددانشگاهی خراسان رضوی برای تهیه بانک اطلاعاتی در زمینه مسائل اجتماعی خبر داد و تصریح کرد: باید در زمینه مسائل اجتماعی سامانه‌ای برای رصد خیریه‌ها تهیه شود تا این موضوع به اثربخشی خیریه‌ها منجر شود.

در ادامه این نشست، کمال الدین غراب، پژوهشگر دین و قرآن به آیه‌ای از قرآن کریم مبنی بر "وَفی أَموالِهِم حَقٌّ لِلسّائِلِ وَالمَحرومِ" اشاره و تصریح کرد: از این آیه در می‌یابیم که حقی برای محرومان و سائل در اموال و دارایی‌های ما وجود دارد و این یک تکلیف است که حق خود را تسویه کنیم.

وی بیان کرد: در اسلام راه‌های مختلفی برای کمک کردن است، که یکی از آنها، انفاق، نذر، صدقه، کفاره و... است و همه اینها بهانه است تا عدالت اجتماعی در بعد اقتصادی را در جامعه فراهم کنیم.


نظر شما :