/رزیابی و توسعه شایستگی مدیران دستگاه‌های اجرایی توسط جهاددانشگاهی/ عضو کانون ارزیابی و توسعه شایستگی جهاددانشگاهی:

افزایش نیاز به مدیران توانمندتر، یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی سازمان‌ها است

۲۹ آبان ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۷ کد : ۲۴۸۴۴ آموزشی عمومی
عضو کانون ارزیابی و توسعه شایستگی جهاددانشگاهی گفت: یکی از اساسی‌ترین و مهمترین چالش‌های پیش روی سازمان‌ها افزایش نیاز سازمان‌ها به مدیران توانمندتر،مستعدتر، ماهرتر و شایسته تر، خلاق و نوآور برای عبور از شرایط دشوار فردا است.
افزایش نیاز به مدیران توانمندتر، یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی سازمان‌ها است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر سیدرفیع موسوی، با اشاره به اهمیت و ضرورت شایسته سالاری در سازمان‌ها، به ویژه در دستگاه‌های اجرایی بخش عمومی و دولتی،افزود: توجه به اهمیت جایگاه مدیریتی، بدیهی به نظر می‌رسد که سازمان‌ها نگاه ویژه‌تری را به سمت‌های مدیریتی داشته باشند و با وسواس بیشتری به انتخاب و پرورش مدیران آینده خود بپردازند.

وی تصریح کرد: با توجه به توسعه روش شناسی‌های علمی در حوزه منابع انسانی و مطرح شدن نظریه شایستگی در ادبیات تخصصی، امروزه جهت گیری اصلی سازمان‌های پیشرو، طراحی تمامی فرایندهای منابع انسانی بر مبنای شایستگی می‌باشد؛ لذا امروزه  ابزارها و روش شناسی‌های سنجشی و پرورشی نیز با رویکرد شایستگی محور طراحی و پیاده سازی می‌گردند.

دکتر موسوی عنوان کرد: سرمایه انسانی هر سازمان ارزشمندترین سرمایه آن محسوب می‌شو؛ در این بین مدیران سازمان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشند چراکه قدرت بهره‌برداری از منابع مالی و غیرمالی سازمان در اختیار آن‌ها قرار گرفته است. به نحوی که با تصمیم گیری‌های آن‌ها به صورت مستقیم در بهره‌وری و توسعه سازمان تغییرات رخ می دهند. به همین دلیل دامنه تاثیرگذاری مدیران در مقایسه با کارکنان شاغل در سمت های کارشناسی بسیار گسترده و قابل توجه می‌باشد.

عضو  کانون ارزیابی و توسعه شایستگی جهاددانشگاهی افزود: در میان روش‌های ارزیابی و توسعه که انحصارا برای انتخاب و پرورش مدیران به کار گرفته می‌شود، مراکز ارزیابی و توسعه شایستگی مدیران از قابل اطمینان ترین ابزارها محسوب می‌شود. تا جایی که بر اساس نتایج برخی پژوهش‌ها اعتبار این ابزار، بالاترین میزان اعتبار را در مقایسه با سایر ابزارهای ارزیابی دارا می‌باشد.

به گفته وی، کانون ارزیابی و توسعه شایستگی دلالتی بر یک مکان فیزیکی یا جغرافیایی خاصی ندارد، بلکه یک روش یا فرایند ارزیابی جهت شایستگی‌های مدیران توسط ارزیابان حرفه‌ای با استفاده از تمرین‌‌های شبیه سازی شده است. در واقع در روزهای برگزاری کانون تعدادی ارزیاب حرفه‌ای با بهره‌گیری از تمرین‌‌ها و تکنیک‌هایی در تلاش هستند به عملکرد رفتار، واکنش ارزیابی شونده‌ها و به قابلیت‌ها و شایستگی‌های عمومی و مدیریتی امتیازهایی را اختصاص دهند تا بتوانند سطح افراد را با توجه به شایستگی‌ها و قابلیت‌ها و توانمندی‌های فرد را مورد ارزیابی قرر دهند.

دکتر موسوی اظهار کرد:  جهاددانشگاهی در سال ۹۲ پژوهشی با عنوان طراحی و تدوین مدل شایستگی‌های عمومی  مدیران دستگاه‌های اجرایی به معاونت توسعه مدیریت  و سرمایه انسانی(سابق) رییس جمهوری پیشنهاد کرد و همان طرح با موافقت ان معاونت شروع و اواخر سال ۹۴ به اتمام  رسید و از اینرو سازمان اداری و استخدامی کشور از نتایج ان طرح بهره‌برداری و تبدیل به بخشنامه و  دستور العمل شد و  در اسفندماه سال ۱۳۹۶ أن  بخشنامه را جهت ارزیابی و توسعه شایستگی‌های عمومی مدیران حرفه‌ای کشور به کلیه دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ نمود و این نهاد در این راه بسیار تاثیر گذار  و مفید بوده است. 

عضو  کانون ارزیابی و توسعه شایستگی جهاددانشگاهی ادامه داد: جهاددانشگاهی با توجه پیشینه تخصصی و درخشان  خود در حوزه‌های پژوهشی  و آموزشی و داشتن بزرگترین شبکه آموزشی کوتاه مدت تخصصی کشور همچنین بهره گیری از متخصصین مستعد و باتجربه در حوزه‌های روانشناسی صنعتی سازمانی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت استراتژیک و روان سنجی و با اخذ مجوزهای لازم از سازمان اداری و استخدامی کشور  اقدام به طراحی و اجرای کانون‌های ارزیابی و توسعه در سطح کشور و در دستگاه‌های مختلف اجرایی و صنایع مختلف تولیدی و خدماتی نموده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل کلیدی در موفقیت کانون های ارزیابی، برنامه‌ریزی و مدیریت اجرای کانون می‌باشد که شاید توسط بیشتر مجریان مورد غفلت قرار گیرد. در واقع چینش مراحل و تمرین‌های مرکز ارزیابی به دلیل فشردگی بالا و محدودیت زمانی عامل بسیار مهمی محسوب می‌گردد، با این حال تدوین برنامه زمانی کانون ارزیابی می بایست با اطلاع از محتوای تمرین‌ها، زمان مورد نیاز، میزان بار شناختی هر تمرین، برآورد خستگی ذهنی شرکت کنندگان و اعمال تنوع صورت پذیرد.

گفتنی است که  ارزیابی و توسعه شایستگی مدیران دستگاه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شرکت سهامی بیمه ایران استان‌های خراسان رضوی، شمالی و گلستان توسط ارزیابان حرفه‌ای کانون ارزیابی و توسعه شایستگی جهاددانشگاهی در  جهاددانشگاهی خراسان رضوی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار گردید.


نظر شما :