عضو هیأت علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی مطرح کرد؛

نبود حساب‌های اقماری، معضل گردشگری ایران

۲۲ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۴ کد : ۲۳۷۶۸ پژوهش و فناوری
مدیر گروه پژوهشی اقتصاد گردشگری پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: حساب‌های اقماری گردشگری، چارچوب استاندارد بین‌المللی آمار بخش گردشگری است که با وجود گذشت قریب به ۲۵سال از اجرای آن در سطح بین‌المللی هنوز در ایران تهیه نشده است.
نبود حساب‌های اقماری، معضل گردشگری ایران

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر جواد براتی با بیان این مطلب افزود: پایه و بنای تمام مطالعات، برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در همه حوزه‌ها آمار و اطلاعات است که بخش گردشگری نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به گفته وی، صنعت گردشگری ایران، یکی از ضعیف‌ترین بخش‌های آماری را دارد و این خود باعث می‌شود که سیاستگذار نتواند حمایت لازم را از فعالان بخش گردشگری داشته باشد.

عضو هیأت علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی ادامه داد: یکی از راه کارهای اساسی که در سال ۱۹۹۵ میلادی یعنی قریب به ۲۵ سال قبل در سطح بین المللی برای رفع این معضل اجرا شد، تدوین چارچوب استانداردی بود که تمام کشورها بر اساس آن آمارهای گردشگری خود را در قالب حساب‌هایی تحت عنوان " حساب‌های اقماری گردشگری" تهیه کنند.

دکتر براتی خاطرنشان کرد: حساب‌های اقماری گردشگری در ایران در سال ۱۳۸۷ استارت خورد، اما تا کنون که بیش از ۱۲ سال می‌گذرد که هنوز تهیه نشده و پیش بینی می‌شود که در یکی دوسال آینده نیز این اتفاق نیفتد.


نظر شما :