/۴۰ سال دفاع، ۴۰ سال جهاد / مدیرگروه پژوهشی مواد نوین جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

تولید فوم‌های فلزی برای استفاده در صنایع نظامی در جهاددانشگاهی خراسان رضوی

۰۲ مهر ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۵ کد : ۲۳۰۰۸ پژوهش و فناوری
مدیرگروه پژوهشی مواد نوین جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: در سال‌های اخیر مطالعه و استفاده از فوم‌های فلزی با توجه به خصوصیات منحصر به فردی همچون نسبت استحکام به وزن بالا، خواص انتقال حرارت ویژه، حفاظت از امواج الکترومغناطیس بالا، عایق بودن صوت، چگالی کم و جذب انرژی فوق العاده خوب، گسترش چشمگیری در فضای علمی و صنعتی جهان داشته است.
تولید فوم‌های فلزی برای استفاده در صنایع نظامی در جهاددانشگاهی خراسان رضوی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، مهندس احمد مولودی با بیان این مطلب افزود: جهاددانشگاهی خراسان رضوی، از سال 1386 در این زمینه فعالیت دارد و موفق به راه‌اندازی پایلوت صنعتی تولید فوم‌های فلزی به ویژه فوم آلومینیومی تخلخل بسته شده است.

وی تصریح کرد: استفاده  در صنایع نظامی به عنوان جاذب های انرژی و مقاوم به انفجار از مهترین کاربردهای تولید فوم‌های فلزی است.

وی افزود: گروه پژوهشی مواد جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، از روش فوم‌سازی به کمک عامل فوم‌ساز برای تولید فوم آلومینیومی در ابعاد نیمه صنعتی استفاده می‌نماید.

به گفته مولودی، فوم‌های تخلل بسته که اکنون در جهاددانشگاهی تولید می‌شود کاربردهای فراوانی دارد که از جمله می‌توان به استفاده در صنایع نظامی (جذب ضربه در بدنه خودرو، جذب امواج الکترومغناطیس جهت رادارگریزی و نیز صدا خفه‌‎کن‌های صنعت) صنعت خودروسازی (کاربرد در سپر خودرو جهت حفظ جان سرنشین) استفاده به عنوان عایق صوتی و حرارتی در بدنه کشتی‌ها و نیز در ساختمان‌سازی اشاره کرد.

مدیرگروه پژوهشی مواد نوین جهاددانشگاهی خراسان رضوی  خاطرنشان کرد: همچنین غیرقابل اشتعال بودن و بازدارندگی از نفوذ آتش و نیز قابلیت بازیابی مجدد در طبیعت از دیگر مزیت‌های عمده این نوع از فوم‌های آلومینیومی است.

 


نظر شما :