عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

صنعت گردشگری برای عبور از این دوران نیازمند تخصیص بودجه خاص است

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۶ کد : ۱۷۸۴۰ پژوهش و فناوری عمومی
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: صنعت گردشگری برای عبور از دوران بیماری کرونا و جبران خسارت نیازمند تخصیص بودجه خاص است.
صنعت گردشگری برای عبور از این دوران نیازمند تخصیص بودجه خاص است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی،  دکتر مژگان ثابت تیموری در گفت‌و‌گو با ایلنا یادآور شد: تمامی کشورهای درگیر با اپیدمی کرونا وضعیت مشابهی دارند و رکود حاصل از کاهش سفرهای بین المللی، شرایط اقتصادی را برای کسب و کارهای گردشگری آشوب زده کرده است. لیکن در برخی کشورها، دولت با کاهش نرخ بهره و تعویق بازپرداخت تسهیلات دریافتی از بانک ها، به کمک بخش خصوصی آمده است. همچنین به منظور غلبه بر بحران شیوع بیماری، اعمال وضعیت قرنطینه اجباری، با پرداخت سوبسیدهای قابل توجه به کارکنان شرکتهای گردشگری که به ناچار تعطیل شده‌اند، اقدام به حمایت از کارکنان این بخش کرده تا نیازی به اشتغال در بخش غیررسمی برای تأمین معاش و به دنبال آن ادامه روند شیوع بیماری نباشد.

ثابت تیموری اضافه کرد: به هرحال این دولت ها هستند که با حمایت از بخش خصوصی فعال در این صنعت بایستی فضای ملتهب موجود را آرام کرده و امیدواری ایجاد کنند. مشابه این شرایط البته با شیوعی کمتر مربوط به بیماری های زیکا، مرس، سارس و آنفلوانزا در سال های 2002 تا 2019 و در فواصل مختلف رخ داده است که دلیل کاهش رونق اقتصادی جهانی و به ویژه صنعت گردشگری شده بود؛ لیکن به دلیل سرعت شیوع کمتر، محدودیت های اعمال شده در برهه های مذکور، مشابه این بیماری نبود اما برنامه ریزان آن کشورها، با تبلیغات موثر و غیرتهاجمی، نسبت به آموزش، اطلاع رسانی و کنترل بحران اقدام کردند و با حمایت از صنایع مختلف خسارت وارده به بخش خصوصی را تعدیل نمودند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مراکز اقامتی یکی از مکان های پرتردد از نظر کارکنان و میهمانان است، لذا این مراکز از اماکن پُرخطر شیوع بیماری به شمار می آیند. این مسئله، در شرایطی بحرانی کنونی، نزدیکی به تعطیلات عید نوروز و تحریم های اقتصادی نمود بیشتری پیدا خواهدکرد. آن گونه که انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی کشور برآورد کرده، خسارت وارده به صنعت گردشگری بالغ بر 900 میلیارد تومان خواهد بود که این مسئله نیز بایستی با مدیریت صحیح حل و فصل شود و این امر نیاز به عزم ملی دارد و عملا تخصیص بودجه خاص برای عبور از این دوران گذار را می طلبد.

نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی تصریح کرد: حمایت از کارکنان مراکز گردشگری که مجبور به مرخصی یا ترک کار شده اند با پرداخت بیمه بیکاری، پایش و نظارت وزارت گردشگری بر وضعیت اقامتگاه ها، شناسایی واحدهای غیرمجاز یا متخلف صنعت گردشگری که ابلاغیه های رسمی ستاد مقابله با کرونا در استان را نادیده می انگارند، نظارت بر استانداردسازی واحدهای اقامتی به ویژه اقامتگاه های بوم گردی، پاکسازی و ضدعفونی کردن واحدهای اقامتی و اعمال تغییرات بهداشتی لازم برای پذیرش میهمانان پس از بحران، انتقال برنامه سفر های نوروزی به تابستان با رعایت ظرفیت مناطق مختلف کشور، شناسایی مسیرهای تفریحی جدید به منظور کاهش هجمه گردشگران و توزیع زمانی و مکانی سفرهای داخلی و خارجی، از جمله اقدامات پیشنهادی است که امیدواریم دولتمردان و متولیان امر، به کار ببندند.

وی گفت: با توجه به وظیفه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ، برخی از مطالبات بخش اقامتی برای سه ماه رکود ناشی از کرونا به دولت و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ارائه شد که در محورهای اصلی خود بر بخشش حق بیمه تأمین اجتماعی کارکنان هتل ها، کمک بلاعوض به صاحبان مراکز خدمات گردشگری برای تامین حقوق کارکنانشان (بر اساس لیست بیمه)، ارائه تسهیلات بلندمدت و کم بهره از محل صندوق ذخیره ارزی، اعمال معافیت مازاد مالیاتی سال ۱۳۹۸ ، استمهال اقساط بانکی هتل ها بدون جریمه و سود بانکی و معافیت هتل ها از پرداخت عوارض شهرداری از جمله پسماند و عوارض کسب و پیشه برای دوران بحران تاکید دارد.

 


نظر شما :