عضو پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی مطرح کرد؛

«کرونا» عاملی بر دیده نشدن تاثیر مشکلات اقتصادی بر گردشگری

۱۳ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۵ کد : ۱۶۵۸۲ پژوهش و فناوری
عضو گروه پژوهشی جامعه شناسی گردشگری پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: بیش از آنکه بیماری کرونا بر کاهش گردشگران در ایام نوروز ۹۹ تاثیر بگذارد، شرایط اقتصادی از جمله افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم بر تعداد کاهش گردشگری تاثیر خواهد گذاشت.
«کرونا» عاملی بر دیده نشدن تاثیر مشکلات اقتصادی بر گردشگری

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، آرش قهرمان با بیان این مطلب که بیماری کرونا تاثیر جدی  بلند مدت بر حوزه گردشگری ندارد،  افزود: کرونا یک بیماری با ملاحظات رفتاری است که این ملاحظات باعث می شود موج  سفر از نوروز به فصل تابستان انتقال یابد.

وی تاکید کرد:  تاثیر پذیری گردشگری از متغیر های اقتصادی جدی تر است . به عبارت دیگر شرایط اقتصادی از جمله افزایش تورم، کاهش قدرت خرید مردم و افزایش نرخ حامل های انرژی  از جمله عوامل تاثیرگذار بر کاهش رونق صنعت گردشگری می باشند.

به گفته عضو گروه پژوهشی جامعه شناسی گردشگری پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی،  برآورد ما این است که در افق  کوتاه مدت 1400 گردشگری داخلی و خارجی با کاهش در رونق مواجه خواهد شد.

قهرمان عنوان کرد: صنعت گردشگری در کشور همانند صنعت ساختمان  مولد فرصت های شغلی است. لذا افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم منجر به ازدست دادن مشاغل کارکنانی است که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با این صتعت فعالیت می نمایند .

وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به اینکه صنعت گردشگری همانند صنعت ساختمان ، مولد رونق  اشتغال است  و حمایت از آن به منزله حمایت از اشتغال است.

به گفته وی،  در شرایط کنونی دولت می بایستی برای رونق صنعت گردشگری تدابیری از جمله افزایش تسهیلات سفر برای کارکنان سازمان ها،  کاهش نرخ مالیات صنعت گردشگری و اعطای تسهیلات با نرخ بهره پایین را  اتخاذ نمایددر غیر اینصورت با توجه به شرایط داخلی و تحریم های بین المللی  آینده روشنی را حداقل در کوتاه مدت نمی توان برای صنعت گردشگری متصور بود.


نظر شما :