متخصص بیماری‌های عفونی پاسخ داد؛

چرا اپیدمی‌ سارس، آنفلوآنزای خوکی و کووید ۱۹ از جنوب شرقی و شرق آسیا آغاز شد؟

۱۱ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۱ کد : ۱۶۵۴۷ پژوهش و فناوری
یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: علت اینکه اپیدمی‌های سارس، آنفلوآنزا و کووید ۱۹ از جنوب شرقی و شرق آسیا آغاز شده، تراکم بالای جمعیت و عدم رعایت موارد بهداشتی در زندگی روزمره است.
چرا اپیدمی‌ سارس، آنفلوآنزای خوکی و کووید ۱۹ از جنوب شرقی و شرق آسیا آغاز شد؟

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر حید قربانی در خصوص ویروس کووید ۱۹، اظهار کرد: ویروس کووید ۱۹  به مدت دو تا ۹ روز در محیط باقی می‌ماند اما در گزارش‌ها مدت ۱۴ روز را هم داشته‌ایم.

 متخصص بیماری‌های عفونی درمانگاه تخصصی داخلی جهاد دانشگاهی مشهد، ادامه داد: کرونا همچنین توانایی ایجاد بیماری ذات‌الریه یا پانامونی را دارد، ذات‌الریه به معنی عفونت ریه و علائم آن تب، سرفه و تنگی نفس است، پس  با هر علائم سرماخودگی نباید به پزشک مراجعه کرد.

وی افزود: علائمی مانند لرز، گوارشی و آبریزش بینی در این بیماری ناشایع است و این علائم بیشتر مربوط به عفونت تنفسی فوقانی است. این ویروس توانایی اتصال به سلول‌های پوششی تحتانی تنفس را دارد و به همین علت علائم تحتانی تنفس برای ما در این بیماری مهم است.

دکتر قربانی تصریح کرد: در مورد این بیماری در هیچ‌ کجای دنیا کیت به اندازه کافی وجود ندارد تا بتوان هر فردی که اضطراب ابتلای این ویروس را دارد آزمایش شود. باید طبق فلوچارت عمل کنیم تا بتوان با امکانات موجود بیماری را کنترل کرد.

وی در مورد درمان این بیماری تشریح کرد: این بیماری درمان دارد و موارد خفیف آن باید در منزل استراحت کنند و باید به مصرف مایعات، برای تب مصرف تب‌برها، برای سرفه دارویی مانند دیفن‌هیدرامین و برای تنگی نفس نیز خلط‌آورهایی تجویز شود البته استفاده از این داروها نباید بدون تجویز پزشک باشد


نظر شما :