عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد؛

راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی

۰۵ بهمن ۱۳۹۸ | ۰۸:۲۰ کد : ۱۵۴۱۶ پژوهش و فناوری
عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی از راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی در کشور خبر داد.
راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکترمحمد صادق خیاطیان یزدی، سوم بهمن‌ماه در گردهمایی سالانه پژوهشگران سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی که در محل این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: مجموعه جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، در کل کشور یکی از پیشتازان بوده است. صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان که در سال  1389، به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، تشکیل شد و از سال 92 کار خود را آغاز کرد. وظیفه این صندوق  تأمین مالی شرکت‌های دانش بنیان به طور مستقیم است.

وی افزود: طبیعی است که ورودی ما با توجه به ظرفیت‌هایی که قانون پیش‎بینی کرده است، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند و در حال حاضر در کشور حدود 4600 شرکت‌ دانش‌بنیان وجود دارد که توانسته‌اند توسط کارگروهی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری احراز صلاحیت شوند؛ شرکت‌ها بعد از احراز صلاحیت می‌توانند از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: دوره پنج ساله‌ای از سال 92 تا 97  را گذرانده‌ایم و صندوق نوآوری و شکوفایی خدمات خوبی را ارائه دادند. از سال 97 هیأت عامل جدید صندوق نوآوری و شکوفایی، با حکم ریاست جمهوری منصوب شدند و سعی کردیم با خدماتی که دوستان در دوره گذشته داشتند، مبتنی بر ظرفیت‌های قانونی و استفاده از ظرفیت‌های پیش‌بینی شده، توسعه بسیار خوبی را در قالب این صندوق ارائه دهیم.

خیاطیان خاطرنشان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت متمرکز فعالیت خود را انجام می‌دهد و طبیعتا آسیب‌هایی را برای این مجموعه به بارآورده و نتوانسته بود خدمات مناسبی را به شرکت‌ها ارائه دهد. سیاست و رویکرد ما در دوره جدید تمرکززدایی است.

وی اضافه کرد: رویکرد دوم نگاه فعالانه به حوزه فناوری است. ما باید مسئله‌یابی کنیم و به سراغ مسائل و دغدغه‌های کشور برویم و توانمندی‌های خود را ارائه کنیم. به همین جهت در این مسیر حرکت کردیم تا اعلام کنیم که ظرفیت‌های صندوق به عنوان تامین‌کننده مالی چگونه می‌تواند در اختیار کشور قرار بگیرد.

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: اساسا سه دسته خدمات توسط صندوق ارائه می‌شود که شامل تسهیلات، سرمایه‌گذاری و توانمندسازی است. تسهیلات ما شامل وام نمونه‌ساز قرض‌الحسنه، وام تولید صنعتی، وام برای ایجاد دفاتر کاری و سرمایه در حال گردش است. هدف اصلی در توانمندسازی، رساندن شرکت‌ها به بازار و توسعه بازار، آموزش، مشاوره، عارضه‌یابی و شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی و ثبت مالکیت فکری است. همچنین اخذ استاندارد و تاییدیه‌ها نیازمند هزینه‌های بعضا سنگین است که در این راستا ما به وسیله صندوق از شرکت‌ها حمایت می‌کنیم.

خیاطیان تصریح کرد: می‌دانیم که شرکت‌های دانش‌بنیان در چرخه عمر خود نیازمند تامین مالی هستند و از ایده تا تبدیل به شرکت بزرگ مراحل مختلفی را طی می‌کنند و در این مراحل تامین‌ مالی‌های مختلفی را باید داشته باشند. موضوع اول گرنت است. ما گرنت فناوری و تحقیق و توسعه را در صندوق راه‌اندازی کرده‌ایم؛ به این معنی که اگر شرکت دانش بنیانی نیاز به تحقیق و توسعه داشته باشد، ما در کنار او قرار  می‌گیریم. ما در قالب گرنت به شرکت دانش‌بنیان خدمت می‌دهیم. این موضوع گسترده‌ای است و تا یک الی دو هفته آینده این موضوع را عملیاتی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: موضوع دوم سرمایه‌گذاری است. دریافت وام نیازمند شرایط خاصی است و افراد باید قابلیت بازپرداخت داشته باشند و بیزنس‌پلن آن‌ها توجیه‌پذیر باشد اما سرمایه‌گذاری نوعی مشارکت است و تشکیل صندوق‌هایی همچون صندوق نوآوری و شکوفایی برای این است که ریسک صاحبان فناوری را تامین کنیم.

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد: مدل به این شکل است ما نهادی به عنوان همکار خود انتخاب می‌کنیم. افراد صاحب فناوری به صندوق پژوهش و فناوری استان و یا به زودی به صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی مراجعه می‌کنند و پس از تایید، صندوق قبول می‌کند که بین 5 تا 20 درصد سرمایه‌گذاری را انجام دهد و اگر طرح پذیرفته شود به صندوق اعلام و ما 80 درصد نهایی را سرمایه‌گذاری می‌کنیم و به این شکل در سود و ضرر طرح شریک خواهیم بود.

خیاطیان گفت: خواهشمندم جهاددانشگاهی استان و یا مجموعه‌های مالی استان برنامه‌هایی برای این موضوع داشته باشند تا افراد صاحب ایده از این خدمات استفاده کنند. نکته آخر این است که ما در بسیاری از جهات نیازمند نهادسازی هستیم، گرچه من با برخی از توسعه‌ها موافق نیستم اما به نظرم در حوزه فناوری نهادسازی از جنس مشارکت بخش خصوصی یا بخش عموم می‌تواند تاثیرگذار باشد و یکی از این نهادها مراکز نوآوری هستند.

وی افزود: اگر جهاد دانشگاهی استان در این زمینه اهتمام بورزد و شتاب‌دهنده‌ها مستقر شوند، می‌تواند موثر باشد و شتاب‌دهنده‌ها به تیم‌های دارای ایده قابلیت تجاری‌سازی و رساندن به بازار ارائه دهند.

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: امروز دو خبر را اعلام کردم که خبر اول ایجاد صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی در کشور است که جهاد دانشگاهی استان نیز می‌تواند در این زمینه فعال باشد و خبر دوم سرمایه‌گذاری در ایجاد مراکز نوآوری است.


نظر شما :