در افتتاح نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی صورت گرفت؛

رونمایی از طرح برگزیده کمپلکس معلق سازی ذرات در نوشیدنی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی

۲۱ آذر ۱۳۹۸ | ۱۱:۳۷ کد : ۱۴۰۳۹ پژوهش و فناوری
در افتتاح نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی، از طرح کمپلکس معلق ذرات در نوشیدنی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی رونمایی شد.
رونمایی از طرح برگزیده کمپلکس معلق سازی ذرات در نوشیدنی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی

تولید کمپلکس معلق کننده ذرات در نوشیدنی، به عنوان یکی از طرح های برگزیده جشنواره و نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی در سال 1398 معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر حامد صابریان (به عنوان مجری طرح) در خصوص این طرح افزود: در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به تولید نوشیدنی‌های حاوی ذرات میوه (یا دانه گیاهان) ازقبیل نوشیدنی پالپ‎دار آلوئه‌ورا، نوشیدنی تخم شربتی و شربت خاکشیر شده است و این نوشیدنی‎ها به علت حضور ذرات و ایجاد جذابیت برای مصرف‌کننده، از اهمیت ویژه‎ای برخوردار شده‎اند؛ معلق‎سازی یکنواخت ذرات یا پالپ میوه‌ها در نوشیدنی‎ بر جذابیت بصری و پذیرش حسی آن می‌افزاید.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی  تصریح کرد:  این کمپلکس قادر به معلق سازی ذرات در نوشیدنی‌های مختلفی ازقبیل شربت خاکشیر، نوشیدنی تخم شربتی، شربت زعفران، نوشیدنی پالپ‎دار آلوئه ورا و نوشیدنی های حاوی تکه های میوه می باشد.

به گفته وی، تاکنون دو کمپلکس پایدارکننده ذرات در نوشیدنی تولید شده است که هرکدام از این کمپلکس‌ها دارای مواد اولیه متفاوتی هستند و بنابراین بسته به نوع نوشیدنی، امکان انتخاب را فراهم می‎آورد. کمپلکس‌های تولیدی، فاقد بو و طعم هستند و بنابراین، تاثیری بر بو و طعم نوشیدنی نخواهند داشت.

دکتر صابریان ادامه داد: از طرفی، کمپلکس‌های تولیدی موجب افزایش ویسکوزیته نمی‎شوند و ویسکوزیته نوشیدنی تهیه شده با این کمپلکس‌ها در محدوده پایین بوده و بنابراین از سیالیت بسیار مناسبی برخوردار هستند.

وی افزود: علاوه بر فرمولاسیون کمپلکس، فرآیند تولید را نیز حائز اهمیت بالایی دانست که بدون تسلط بر آن، امکان معلق سازی ذرات فراهم نمی گردد.

وی خاطرنشان کرد: این کمپلکس، محصولی دانش بنیان از پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی می‌باشد. یکی از کاربردهای مهم آن، معلق سازی شربت زعفران می‌باشد که عمدتا با هدف صادراتی در کشور تولید می‌شود. عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی، آمادگی پژوهشکده را جهت عرضه و فروش این محصول تکنولوژیک به صنایع نوشیدنی و شربت اعلام نمود.

 


نظر شما :