مدیر گروه آموزشی گیاهان دارویی موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی کاشمر:

گل‌های محمدی؛ راه نجات زمین‎های خشکیده کاشمر

۲۰ مهر ۱۳۹۸ | ۰۹:۱۰ کد : ۱۲۱۱۷ آموزشی
مدیر گروه آموزشی گیاهان دارویی موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی کاشمر گفت: کشت و توسعه گل محمدی در کاشمر به سبب کاهش مصرف آب و عدم نیاز به زمین مرغوب می‌تواند نجات بخش زمین‌های خشکیده و مردم این منطقه باشد.
گل‌های محمدی؛ راه نجات زمین‎های خشکیده کاشمر

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، جلال قدوسی عنوان کرد: گل‌محمدی قداست و کاربرد وسیعی نزد ایرانیان دارد، کشت گل محمدی از 3 سال قبل در کاشمر آغاز شده است و تلاش شده بهترین ارقام گل‎محمدی در کاشمر کشت شوند، در همین راستا طی 3 سال گذشته 58 هکتار از مزارع شهرستان کاشمر زیرکشت گل محمدی رفته است.

وی  افزود: هرچند از 350 سال قبل گل محمدی در کشور بلغارستان گلاب گیری می‌شود و محصولات دیگر از آن به دست می‌آید، ولی در کشور ما فقط گل محمدی و گلاب آن ارزش دارد. در دنیا علاوه بر این دو محصول 8 محصول دیگر را بهره‌برداری می‎کنند که در ایران اصلا فراوری نمی‌شود.

وی اظهار کرد: برخی گیاه شناسان زادگاه گل محمدی را ایران اعلام کرده‌اند و بیش از هزاران سال است که این گیاه ارزشمند در ادیان ما ارزش و قداست خاصی دارد.

قدوسی گفت: برای خشک کردن علمی و پلاسمای سرد و ضد عفونی این محصول نیاز به شرکت‌های دانش بنیان داریم، از وظایف دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کار بر روی این گیاه و به دست آوردن محصولات مختلف است.

وی بیان کرد: 70 درصد اسانس در گل برگ‌ها، 13 درصد در پرچم و قسمت زایشی گیاه و 12 درصد دیگر در قسمت کاسه برگ گیاه است، گلی که در ساعت 6 صبح جمع می‌شود با گلی که در ساعت 11 ظهر جمع‌آوری می‌گردد از نظر کیفیت و قیمت بسیار متفاوت است.

مدیر گروه آموزشی گیاهان دارویی موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی کاشمر با اشاره به اینکه گل‎محمدی مصرف بسیاری در صنایع غذایی، دارویی، آرایشی و به بهداشتی دارد، اظهار کرد: به دلیل اینکه کاشمر 2 اقلیم متفاوت کویری و کوهستان دارد بهترین منطقه برای کشت گل محمدی است.

وی گفت: با توجه به استقبال شهروندان از کشت گل‎محمدی، کاشمر می‎تواند یکی از قطب‎های تولید گل‌محمدی در استان خراسان رضوی باشد، از سویی در حوزه فرآوری گل محمدی می‌توان ارزش افزوده مناسبی ایجاد کرد.


نظر شما :